Tovább bonyolódik a viszály: Merkelék felhívták Erdoganékat
2017.03.03. 21:28
A diplomáciai viszály rendezése érdekében szerdán találkozik egymással a török és a német külügyminiszter.
Az Anadolu török állami hírügynükség diplomáciai forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy Mevlüt Cavusoglu és Sigmar Gabriel telefonon beszélt egymással, majd megállapodtak egy találkozóban, hogy személyesen rendezhessék a két ország között kialakult diplomáciai viszonyt. A beszélgetést Berlin kezdeményezte. A Dogan török hírügynökség úgy tudja, hogy Cavusoglu és Gabriel Németországban találkozik majd - írja az MTI.
Bekir Bozdag igazságügyi miniszter és Nihat Zeybekci gazdasági miniszter csütörtökön Németországban kampányoltak volna a helyi török közösség előtti felszólalásaikkal a népszavazásra kiírt török elnöki rendszer bevezetése mellett.
A német hatóságok azonban nem adtak engedélyt a rendezvényekre, amiken a két miniszter felszólalt volna. A döntéseknek hivatalosan nincsenek politikai vonatkozásai.
A török külügyminiszter a telefonbeszélgetés során "elégedetlenségét" fejezte ki német hivatali kollégájának az incidens miatt.
A lépésre reagálva Bozdag bejelentette, hogy lemondta németországi tárgyalását a német igazságügyi miniszterrel.
Törökország nem tűri, hogy demokráciából és véleményszabadságból kioktassák"
- tette hozzá Twitter-üzenetében Ibrahim Kalin.
A németeknek nem tetszik, hogy a török politikusok az országukban akarnak kampányolni. Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a kormányzó CSU elnöke a Süddeutsche Zeitungnak úgy nyilatkozott, hogy a török miniszterek "visszaélnek a vendégjoggal, ha a szabadságra épülő berendezkedésünket kihasználva népszerűsítik államuk demokráciaellenes átszervezését".
Törökországban április 16-án rendeznek népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. A változtatással megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség.
Németországban él a legnagyobb határon túli török közösség, mintegy hárommillió tagja közül minden második rendelkezik szavazójoggal Törökországban. A múlt hónapban Binali Yildirim miniszterelnök szólalt fel egy oberhauseni gyűlésen a török elnök több ezer szimpatizánsa előtt. Az ellenzék hevesen bírálta a német kormányt, amiért engedélyezte a gyűlés megtartását.
A német-török konfliktusról itt olvashatod összefoglaló cikkünket.