Törökország nem lehet az EU tagja, amennyiben bevezeti a halálbüntetést
2016.07.18. 14:38
A Törökországgal folytatott uniós csatlakozási tárgyalások végét jelentené, ha az országban visszaállítanák a halálbüntetést - jelentette ki a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben.
Steffen Seibert sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy az EU értékközösség, amelynek álláspontja világos: kategorikusan elvetjük a halálbüntetést.
Nem lehet EU-tag olyan ország, amelynek jogrendjében szerepel a halálbüntetés, ezért a halálbüntetés visszaállítása véget vetne a török uniós csatlakozási folyamatnak - mondta a szóvivő.
Hangsúlyozta, hogy Németország elítéli a katonai államcsínyre tett kísérletet, de azt is határozottan képviseli, hogy a jogállamiság szabályai és az arányosság elve alapján kell eljárni a puccskísérlet utáni helyzetben.
Steffen Seibert elfogadhatatlannak nevezte a katonák elleni "önkényeskedést és bosszút", amely a kísérlet bukása utáni órákat jellemezte, és úgy vélte, súlyos kérdéseket vet fel az, hogy már a következő napon eltávolítottak állásukból 2500 bírót.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a menekültválság közös kezeléséről szóló EU-Törökország megállapodást "külön kell kezelni".
Azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás rendelkezik az uniós vízummentesség megadásának felgyorsításáról, Steffen Seibert leszögezte, hogy a török állampolgárok vízummentessége csak akkor lehetséges, ha a török fél teljesítette az összes feltételt. Ez még nem történt meg, ezért folytatni kell a tárgyalásokat - mondta.
A szóvivő a többi között azt is elmondta, hogy Angela Merkel kancellár ugyan rendszeresen tárgyal Recep Tayyip Erdogan török államfővel, de a puccskísérlet óta nem beszéltek.
(MTI)