Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Török katonák Irakban

2015.12.05. 08:28

IRAK, 08:28

Az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint nem kevesebb, mint 150 török katona érkezett pénteken Irak második legnagyobb városa, az ISIS fennhatósága alá tartozó Moszul közelébe, egy az iraki kurd fegyveres erők kiképzését szolgáló misszió keretében.

A 20-25 harckocsival támogatott, friss katonai kontingenst Basika város térségébe vezényelték, amely északra fekszik az Iszlám Állam fegyveresei által 2014 júliusában megszállt, több mint egymillió lakosú Moszultól.

Az iraki kormány sajtóirodája megerősítette a hírt, hozzátéve, hogy az "egy zászlóaljnyi, több harckocsival és ágyúval felszerelt alakulat" a bagdadi hatóságok kérése és engedélye nélkül lépett be az ország területére. Haider al-Ábádi iraki miniszterelnök Twitteren is kikelt a török katonai jelenlét ellen.

 

A külügyi tárca pedig egy elég dühös közleményben az ország szuverenitásának megsértésének és behatolásnak minősítette a török akciót, hangsúlyozva, hogy Irak elutasít minden olyan katonai beavatkozást, amelyet a bagdadi szövetségi kormánnyal nem egyeztettek.

Török biztonsági források az Anadolunak azt mondták, hogy két és fél éve vannak már török csapatok Irak északi részén a helyi vezetéssel kötött együttműködési megállapodás keretében, amely az Iraki Kurdisztán fegyveres erejének, a pesmergáknak a kiképzését célozza. A pénteki csapatmozgást a misszióban részt vevő katonák rotációjának keretében hajtották végre – tette hozzá a hírügynökség.

Washingtonnak már egy ideje tudomása van arról, hogy Törökország katonák százait küldte Észak-Irakba. Azonban az amerikai védelmi tárca közölte pénteken, hogy ez a lépés nem része az Egyesült Államok vezette koalíció tevékenységének.

Az iszlám-konzervatív ankarai kormány, amely gyanúsítások szerint régóta támogatja a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjével ellenséges, radikális lázazó csoportokat, a nyugati szövetségesek nyomására nyáron csatlakozott a dzsihadisták elleni nemzetközi koalícióhoz, és végrehajtott néhány légicsapást az Iszlám Állam szíriai állásai ellen.

Törökország meglehetősen szoros kapcsolatokat ápol az észak-iraki kurd autonóm régióval, miközben a határa túloldalán tevékenykedő szíriai kurd csoportokra finoman szólva is  ellenségesen tekint.

(Reuters, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére