Tönkrevágja a felsõoktatást a liberális világszemlélet
2017.08.07. 15:28
Az egyetemek egyre inkább behódolnak a cenzúrát követelő hallgatóknak, az Egyesült Államok után most már Nagy-Britanniában is egyre több gondot okoz a polkorrektség.
A problémára Ruth Deech, a Lordok Házának tagja hívta fel a figyelmet, aki szerint az oktatók és az egyetem dolgozói túlságosan engedékenyen viszonyulnak a hallgatók polkorrekt követeléseihez.
Az egyik kifogásolt jelenség az úgynevezett safe space-ek, amelyek lényegében „biztonsági teret” próbálnának biztosítani a hallgatóknak azzal, hogy megtisztítják a kampuszokat az olyan szavaktól és elképzelésektől, amelyek felvetése kényelmetlen lehet valaki számára, esetleg kihívás elé állíthatja a másik világszemléletét.
A másik jelenség pedig a trigger warning, a píszírendőrség szerint ezt a figyelmeztetést kellene alkalmazni minden helytelen és lehetségesen sértő kifejezésre.
Nem is csoda, hogy Nyugaton az egyetemi kampuszokon jelenleg tanulókra a „hópehely generáció” kifejezés terjedt el a konzervatív, jobboldali politikai körökben, hiszen a fenti definíciókból jól látható, hogy lényegében bármire rásüthető a „trigger warning”, és akár a legnagyobb sületlenségeket is megilletné a védelem a safe space-en belül. Nem egyszer ebben a témában tartott beszédet például Milo Yiannopoulos, az eredmény ez lett.
Deech szerint ezzel a felsőoktatási intézmények ellentmondásos helyzetbe kerülnek, hiszen bár java részük hangosan támogatja a szabad gondolkodást, ám a polkorrektség jegyében rengeteg tabut állítanak fel.
Nem lehet például a feminizmus körüli ellentmondásokat megvitatni, nem illeti meg a safe space azt a zsidó hallgatót, aki ellenzi az egyetemisták Izrael elleni bojkottját.
Hogy mennyire rátapintott a lényegre a Lordok Házának tagja, azt jól mutatja, hogy a Cambridge-i Egyetemen legutóbb például a „jó érzékű” (flair), „briliáns” (brilliance), és „zseniális” (genius) jelzők betiltásán gondolkodtak – érvelésük szerint azért, mert ezek a szavak a férfinemhez kötődnek.
S még mielőtt valaki reménnyel tekintene a nagy riválisra, az Oxfordi Egyetemre, el kell keserítenünk: ott már a gendersemleges névmást is bevezették, de már azt is kitalálták, hogy rasszista az a hallgató, aki nem néz a másik ember szemébe.