Több ezren búcsúztatták a hõs kamionsofõrt
2016.12.30. 16:28
Emberek ezrei búcsúztatták pénteken Lengyelországban Lukasz Urbant, a berlini terrortámadás során meggyilkolt lengyel kamionsofőrt. A lelki üdvéért tartott gyászmisén részt vett Andrzej Duda államfő is. A koporsót mintegy százhúsz teherautóból álló konvoj kísérte az utolsó útjára.
A 37 éves sofőrt a december 19-én elkövetett berlini merénylet elkövetője lőtte fejbe, majd szúrta meg többször a vezetőfülkéjében. Az áldozat holttestét kedden szállították Lengyelországba. Szülőfalujában, az északnyugat-lengyelországi Banie községben helyezték örök nyugalomra, melynek költségeit a lengyel állam fedezi. Beata Szydlo kormányfő külön járulékot folyósíttat a sokak által hősnek nevezett sofőr családjának.
A lengyelek már korábban is váltak az iszlám fundamentalisták által elkövetett terrortámadások áldozataivá, azonban a berlini merénylet rendkívüli volt, ami az elkövető kíméletlenségét és kegyetlenségét illeti"
– írta levelében Beata Szydlo, aki hangsúlyozta, hogy Lukasz Urban nehéz és sok lemondást megkövetelő munka végzése közben hunyt el, amikor tisztességes megélhetést akart biztosítani családjának.
A kamionsofőr halálának körülményeit a berlini támadás ügyében nyomozó hatóságok egyelőre nem tisztázták, egymásnak némileg ellentmondó értelmezések is napvilágot láttak. A támadás után többen arról írtak, hogy a kamionsofőr közbeavatkozásának köszönhető, hogy a Breitscheid téri karácsonyi piacon nem haltak meg még többen, mert elrántotta a kormányt.
Frauke Köhler, a német szövetségi legfőbb ügyészség szóvivője csütörtökön viszont már arról adott tájékoztatást, hogy a nyomozás jelenlegi állása szerint a kamiont a balesetek megelőzésére szolgáló automatikus fékezőrendszer állította meg – írja az MTI.
Amikor a jármű a tömegbe hajtott egy karácsonyi vásáron, az ütközést érzékelő fékezőrendszer bekapcsolt, és hetven-nyolcvan méter után megállította, ennek tulajdonítható, hogy nem sebesültek vagy haltak meg még többen"
– mondta a szóvivő.
A berlini támadásban Urbannal együtt 12 ember halt meg, 53 ember megsebesült. A kamiont a szélsőséges iszlamistaként ismert, elutasított tunéziai menedékkérő Anis Amri vezette, aki a merénylet után négy nappal felbukkant az olaszországi Milánóban, ahol rendőrökkel folytatott tűzharcban meghalt.