Több akadály is nehezíti az amerikai-mexikói határfal felépítését
2019.02.20. 16:25
A költségvetés ugyanis csak a fal építéséhez szükséges kiadások töredékét finanszírozza. Donald Trump ezért rendkívüli állapotot hirdetett, így ugyanis a határfal költségének odaítéléséről saját hatáskörben is dönthet. Arról, hogy ki jöhet ki jobban a fallal kapcsolatos politikai huzavonából, a szakértők a Kossuth Rádióban beszélgettek.
Nem egyértelmű, hogy felépítik-e a falat vagy esetleg valamilyen másfajta akadályt, például kerítést vagy technikai segítséggel megerősített határőrséget állítanak-e fel.
Az erre szánt összeg átcsoportosítását a kongresszus, a bíróság vagy akár magánszemélyek is megakadályozhatják, és 16 állam keresetet nyújtott be Trump és a központi kormányzat ellen"
– fogalmazott Magyarics Tamás, Amerika-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.
Bármelyik hivatalnál is köt ki az ügy, a fellebbezésekkel együtt hosszú hónapokig elhúzódhatnak a tárgyalások, azaz ha lesz is fal, biztosan nem a közeli jövőben"
– tette hozzá a szakértő.
A 16 állam közül 15 demokrata vezetésű, ami jól mutatja, hogy Trump demokrata ellenfelei minden jogi eszközt megragadnak, hogy megakadályozzák az építést"
– fogalmazott Varga Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.
Varga Gergely szerint, mivel a fal Trump választási ígérete, így politikai szempontból prioritást élvez a fal felhúzása, és az illegális bevándorlók elleni védekezés – írja a hirado.hu.
A 19. század végén az Egyesült Államok és Mexikó megállapodott egymással, hogy a Rio Grande folyóba nem építhetnek semmilyen határlétesítményt, márpedig a fal megépítésének valószínűleg a része lenne valamilyen akadály építése"
– emlékeztetett Magyarics Tamás.
Ráadásul a határfal megépítéséhez elég sok magánterületet kellene az államnak kisajátítania, és már többen jelezték, hogy nem hajlandók átengedni a földjüket, ami szintén a hosszadalmas, hónapokig tartó bírósági tárgyalásokat von maga után.