Terrorellenes koalíciót hozna létre Oroszország
2016.04.27. 15:28
Oroszország széles körű terrorellenes front létrehozását szorgalmazza az ENSZ égisze alatt. Erről Vlagyimir Putyin orosz elnök beszélt az V. moszkvai nemzetközi biztonsági konferencia résztvevőihez intézett üzenetében.
Az orosz elnök szerint a nemzetközi terrorizmus
példátlan méreteket öltött és lényegében kihívást intézett a civilizáció ellen."
Az ezzel szembeni hatékony fellépéshez a nemzetközi közösség összehangolt, energikus fellépésére van szükség, és Putyin szerint ennek megteremtésére irányul az orosz kezdeményezés a világszervezet égisze alatt, az egyetemes nemzetközi jog alapján.
A tanácskozáson, amelyen 80 ország rangos delegátusai, köztük 20 védelmi miniszter és 15 vezérkari főnök vesz részt, és számos nemzetközi szervezet képviselteti magát.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint, el kell ismerni a népek saját sorsuk meghatározásához való jogát, s nem szabad kívülről értékeket rájuk erőltetni. Ukrajnáról szólva arról beszélt, hogy Kijevet rá kell kényszeríteni a – konfliktust rendező – minszki megállapodások végrehajtására. A stabilitás ellen ható tényezőnek nevezte, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei globális rakétavédelmi rendszer létrehozására törekednek. Sürgette, hogy a NATO hagyjon fel az oroszellenes irányvonallal és térjen át a konstruktív párbeszédre. Lavrov szerint újabb csapást jelent majd a regionális biztonságra, ha Északkelet-Ázsiába - a Koreai-félszigetre - is telepítik a rakétavédelmi rendszerek elemeit.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint a NATO-Oroszország Tanács április 20-i ülése után sem sikerült előrelépni a katonai szervezet és országa együttműködésével kapcsolatban. Úgy vélte, hogy a régi fegyverzetkorlátozási rendszerek nem működnek Európában, a meglévőket pedig nem jóhiszeműen alkalmazzák. Sojgu megismételte az orosz álláspontot, amely szerint nem Oroszország közeledik a NATO határaihoz, hanem ennek éppen az ellenkezője történik.
Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök hangsúlyozta, a nemzetközi terrorizmusra megelőző csapást kell mérni, és meg kell akadályozni ideológiájának terjedését. Geraszimov szerint Szíria és Líbia instabilitása az Egyesült Államok és szövetségeseinek elhibázott politikájából következik. A nyugati értékek Észak-Afrikába és a Közel-Keletre való átültetésére irányuló kísérlet a várttal ellentétes eredménnyel járt.
Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója rámutatott, hogy a nemzetközi terrorszervezetek a Szíriában elszenvedett jelentős veszteségeik miatt Európába és Ázsiába helyezték át tevékenységüket, egyebek között a migráció legális és illegális csatornáit felhasználva. Egyetlen ország sincs bebiztosítva a terrorizmus ellen és az FSZB nevében széles körű nemzetközi együttműködést javasolt az erre hajlandó külföldi szakszolgálatoknak a terrorizmus elleni harcban.
(MTI)