Telefonon egyeztetett egymással Kamala Harris és Justin Trudeau
2021.02.02. 08:13
A Fehér Ház tájékoztatása szerint Harris – akinek ez volt az első, külföldi vezetővel folytatott hivatalos megbeszélése – biztosította a kanadai miniszterelnököt arról, hogy a Biden-adminisztráció „mindent el fog követni” a két kanadai állampolgár szabadon bocsátása érdekében.
Michael Kovrig korábbi diplomatát és Michael Spavor üzletembert 2018. decemberében fogták el Kínában, néhány nappal azt követően, hogy Vancouverben a kanadai hatóságok őrizetbe vették Meng Van-csout, a Huawei kínai technológiai és telekommunikációs óriásvállalat pénzügyi igazgatóját, a cégalapító lányát. Meng Van-csou ellen az Egyesült Államokban vádat emeltek ipari-műszaki titkok eltulajdonítását célzó zsarolás gyanúja miatt, Washington pedig kérte a kiadatását.
A kínai legfelsőbb ügyészség tavaly június 19-én közölte, hogy a két kanadai ellen kémkedés miatt emeltek vádat. A magyar állampolgársággal is rendelkező Kovrig ellen egy pekingi ügyészség, Spavor ellen pedig a Liaoning tartományban található Tantung város ügyészsége emelt vádat államtitkok külföldre szivárogtatása miatt.
Kína tagadja, hogy Spavor és Kovrig ügyének bármi köze lenne Meng Van-csou ügyéhez, akinek a letartóztatása miatt feszültség alakult ki Ottawa és Peking között.
A kanadai miniszterelnöki hivatal hétfői tájékoztatása szerint a két politikus közt szóba került az országaik közti kereskedelem is.
A telefonbeszélgetést követően kiadott közlemények nem említik mindazonáltal a Keystone XL kanadai-amerikai kőolaj- és gázvezeték ügyét. A vezeték építését Joe Biden amerikai elnök nem sokkal a beiktatása után rendeletben leállíttatta, Trudeau pedig nyíltan kifejezte csalódottságát emiatt. A megtervezése óta vitát kiváltó vezeték – amelynek építésére Biden elődje, Donald Trump adott engedélyt – a tervek szerint naponta 800 ezer hordónyi kőolajat továbbítana az kanadai Alberta tartomány kőolaj- és földgázmezőiről a Texasi-öböl partjára Montana, Dél-Dakota, Nebraska, Kansas és Oklahoma amerikai államokon keresztül.
A vezeték építését korábban mind környezetvédelmi aktivisták, mind pedig az itt élő őslakosok élesen bírálták.
Az AP hírügynökség emlékeztet arra, hogy