Találkozott Macron és Netanjahu - mindketten békét szeretnének a Közel-Keleten
2017.07.16. 19:28
A kétállami megoldást célzó izraeli-palesztin béketárgyalások felújítását kérte Emmanuel Macron francia államfő vasárnap Párizsban Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőtől.
Közös sajtótájékoztatójukon Macron elmondta: Franciaország kész támogatni minden olyan diplomáciai erőfeszítést, amely ebbe az irányba mutat. A francia elnök ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a további zsidó telepbővítések veszélybe sodorhatják a tárgyalásokat és a béke megteremtésének esélyeit – írja az MTI.
A sajtótájékoztatón Netanjahu úgy fogalmazott, hogy a francia elnökhöz hasonlóan ő is békét szeretne a Közel-Keleten. A 2014-ben zátonyra futott béketárgyalások sorsával kapcsolatos elképzeléseiről azonban nem nyilatkozott.
Kétoldalú megbeszélésük előtt Macron és Netanjahu közösen megemlékeztek a Vél d'Hiv-i razzia 75. évfordulójáról. 1942. július 16-án és 17-én a francia rendőrség a német megszállók parancsára mintegy 13 ezer zsidó embert gyűjtöttek be a párizsi Vélodrome d'Hiver nevű stadionba, ahonnan aztán náci haláltáborokba deportálták őket. A franciáknak a deportálásokban való bűnrészessége évtizedekig tabu volt Franciaországban. Csak 1995-ben kért bocsánatot nyilvánosan Jacques Chirac akkori elnök a francia hatóságok tevékeny részvétele miatt.
A sajtótájékoztatón Macron elítélte országa 75 évvel ezelőtti részvételét a deportálásokban. Leszögezte: a razziát és később a deportálást "valóban Franciaország szervezte meg", és abban "egyetlen német sem játszott közvetlen szerepet", kizárólag a nácikkal együttműködő francia rendőrök vettek benne részt. A francia államfő elvetette azt a francia szélsőjobboldali vezetők által hangoztatott érvet, amely szerint a Vichy-rezsim nem a francia államot képviselte. Macron szerint ez az érvelés "kényelmes, viszont hamis".
A radikális jobboldali Nemzeti Frontot vezető Marine Le Pen – aki Macronnal szemben alulmaradt a májusi elnökválasztási küzdelemben – nem sokkal a választás előtt úgy nyilatkozott: véleménye szerint Franciaország nem tehető felelőssé a razziáért, mert a náci Németországgal együttműködő Vichy-kormányzat "nem Franciaország" volt.
Netanjahu "nagyon-nagyon fontos gesztusnak" nevezte azt, hogy meghívást kapott a 75. évforduló alkalmából tartott párizsi megemlékezésre, és megerősítette a Franciaország és Izrael közötti mély barátságot.