Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szydlo: bátraknak, elszántaknak kell lennünk, hogy közösen megõrizzük a kultúránk alapjait

888.hu

2017.09.01. 13:28

A második világháború óta Lengyelország erkölcsi joga, hogy emlékeztesse Európát a földrészt egyesítõ értékekre - hangsúlyozta pénteken Beata Szydlo lengyel kormányfõ a náci Németország Lengyelország elleni támadásának 78. évfordulója alkalmából mondott beszédében.
VARSÓ, 13:28

A második világháború óta Lengyelország erkölcsi joga, hogy emlékeztesse Európát a földrészt egyesítő értékekre - hangsúlyozta pénteken Beata Szydlo lengyel kormányfő a náci Németország Lengyelország elleni támadásának 78. évfordulója alkalmából mondott beszédében.

A hagyományoknak megfelelően a megemlékezések a hajnali órákban Gdansk mellett, a Westerplatte-félszigeten kezdődtek, ahol a második világháború első európai ütközete zajlott – írja az MTI.

Itt kezdődött a Németország által kirobbantott borzalom, amely világszerte több tízmillió ember életét követelte"

– idézte fel Szydlo, megállapítva: Európa és a világ szeme láttára a nácik lerombolták és kifosztották Lengyelországot. "Senki sem akart Gdanskért harcolni" – tette hozzá.

Emlékeztetett arra, hogy a háború utáni európai egyesítés elvei ugyanazok voltak, mint amelyek a hazájukat hősiesen védő lengyeleket vezérelték a háború alatt.

Lelkiismeretünk tiszta, és a Világ Igazai között a lengyelek vannak a legtöbben"

– állapította meg. Ezért Lengyelországnak joga van emlékeztetni a földrészt ezekre az értékekre, őrizni a szolidaritásnak, az egységnek és minden ország egyenjogúságának az eszméjét – szögezte le.

Nem hagyhatjuk, hogy egyes európai vezetők engedjenek annak a kísértésnek, hogy az erő pozíciójából tárgyaljanak másokkal"

– hangsúlyozta Szydlo. Rámutatott az Európát jelenleg érő fenyegetésekre, és aláhúzta: az európai nemzetek csak az egységes, a tagállamok szuverenitását megőrző Európában védhetik meg érdekeiket, biztonságukat.

Nem szabad megfutamodnunk, bátraknak, elszántaknak kell lennünk, hogy közösen megőrizzük a kultúránk alapját képező igazságok és értékek rendjét"

– nyomatékosította. Ebben az összefüggésben "szolidáris, biztonságos és demokratikus jogállamnak" nevezte Lengyelországot.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke csütörtökön kijelentette: Brüsszel "nagyon közel áll ahhoz", hogy a Lengyelországgal szemben tavaly elindított jogállamisági eljárás keretében elindítsa az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárást, amely végső soron Lengyelország szavazati jogának felfüggesztéséhez is vezethet.

Péntek hajnalban a nyugat-lengyelországi Wielunban is tartottak állami megemlékezéseket. Az alvó kisvárosra 1939. szeptember 1-jére virradó éjjel a német légierő 350 bombát dobott le, amelyek 1200-2000 lakos halálát okozták. A lengyel történészek őket tartják a háború első civil áldozatainak. Wielunban nem voltak katonai alakulatok és objektumok, és a város teljesen védtelen volt.

Andrzej Duda államfő a wieluni megemlékezésen a város máig büntetlenül maradt lerombolását felidézve leszögezte: emlékeztetni kell arra, hogy "ki volt a gyilkos, és ki az áldozat", de szükség van kiengesztelődésre is, mert ez alapozza meg a  jószomszédi viszonyokat, és az építkezést segíti, nem a rombolást.

De elégtételre is szükség van"

– nyomatékosította Duda.

A pénteki évforduló kapcsán több lengyelországi kommentár újból mérlegelte, van-e lehetőség arra, hogy Lengyelország háborús jóvátételt követeljen Németországtól. A lengyel kormány jelenleg elemzi a témát. Berlin lezártnak tekinti az ügyet, többek között arra hivatkozva, hogy Lengyelország az '50-es években lemondott a kárpótlásról.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére