Szombattól ki vannak tiltva a kütyük számos repülõjáratról
2017.03.25. 19:28
Az elektronikus eszközök utastérből való kitiltása összesen 8 országot érint: Törökországot, Marokkót, Jordániát, Egyiptomot, az Egyesült Arab Emirátusok, Katart, Szaúd-Arábiát és Kuvaitot. Amennyiben ezekből az országokból valaki az Egyesült Államokba utazna, akkor elektronikus kütyüjét el kell csomagolnia a bőröndjébe – írja a DW.
A kitiltást Nagy-Britannia is bevezette. A britek azonban csak hat országból érkező utasokkal szemben vezették be a korlátozást: Törökország, Libanon, Jordánia, Egyiptom, Tunézia és Szaúd-Arábia érintett.
Az amerikai és a brit kormány arra hivatkozva tiltotta be ezeknek az eszközöknek az utastérbe juttatását, hogy elfér bennük egy bomba. Arról hivatalosan nem közöltek információt az angolszász országok hatóságai, hogy a korlátozás meddig tarthat, ám az Emirates Airlines légitársaság azt az információt kapta, hogy legalább október 14-ig érvényben marad a rendelkezés.
Az utasok mától, azaz szombattól kell, hogy elcsomagolják kütyüiket.
Az AFP által a dubaji reptéren megkérdezett utas elmondta, hogy ha ez a szabály, akkor nincs mit tenni. Ám a férfi inkább amiatt panaszkodott, hogy gépeken nem lehet dohányozni, ami egy hosszú út esetében "nagyobb probléma", mint a laptop hiánya.
A tiltás egyébként azokra az elektronikus eszközökre is vonatkozik, amelyeket a repülőterek vámszabad övezeteiben vásároltak az utasok.
Az érintett államok többsége együttműködőnek bizonyult az új amerikai és brit szabályozás alkalmazásában, ám például Tunézia nem fogadta ilyen simán a laptopok kitiltását.
Pénteken a tunéziai külügyminisztérium bekérette a brit nagykövetet és jegyzékben tiltakoztak az új szabályozás ellen. Az észak-afrikai ország külügyminisztere szerint "a laptopok kitiltása nem a valós biztonsági helyzetre való reagálás" – utalva ezzel arra, hogy Tunézia jóval biztonságosabbnak mondható, mint például a szomszédos Líbia.
A török elnök, Recep Tayyip Erdogan arra sürgette az USA és Nagy-Britannia hatóságait, hogy minél hamarabb oldják fel a korlátozást, mivel az rombolja a kölcsönös bizalmat.
A korlátozásra azért volt szükség, mert olyan hírszerzési információk jutottak az USA és Nagy-Britannia kormányai elé, melyek szerint iszlamista terrorszervezetek elektronikus eszközökbe elrejtett bombával kívánnak felrobbantani polgári járatokat.