Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Színt váltanak a britek

888.hu - MTI

2020.02.22. 18:15

Márciusban kezdődik a hagyományos kék brit útlevelek kibocsátása Nagy-Britanniában – közölte a brit belügyminisztérium.

London a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) egyik jelképes jelentőségű mozzanataként hirdette meg a korábbi évtizedekben honos kék brit útlevél újbóli bevezetését a jelenlegi bordó helyett. A brit belügyminiszter, Priti Patel által szombaton bemutatott új kék útlevél fedőlapja a „British Passport” feliratot viseli, ez alatt szerepel a királyi címer és a fedőlap aljára került az ország hivatalos megnevezése.

Az eddig használt bordó brit útlevél fedőlapjának tetején a European Union felirat látható, alatta a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága megjelölés, majd a brit királyi ház hivatalos címere.

Az első kék brit útleveleket 1921-ben állították ki, az utolsó 2003-ban járt le.

Priti Patel belügyminiszter az új kék útlevél hivatalos szombati bemutatásához fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott:

a kilépés az Európai Unióból egyedi lehetőséget teremtett nemzeti önazonosságunk helyreállítására.

 

Nagy-Britanniában 1988 óta bocsátanak ki bordó útleveleket az Európai Unió akkori elődje, az Európai Gazdasági Közösség (EGK) iránymutatása alapján. Ez azonban soha nem volt kötelező, csak ajánlásként fogalmazódott meg a színharmonizálás a közösségen belüli utazás és az úti okmányok ellenőrzésének megkönnyítése végett.
Az EU-tagságra utaló felirat már tavaly márciusban – a brit EU-tagság megszűnésére kitűzött eredeti időpontban – lekerült az újonnan kiállított útlevelekről, de az azóta forgalomba került új útlevelek színe továbbra is bordó volt.

Érdekesség azonban, hogy az új útleveleket mindazonáltal egy francia tulajdonú, hollandiai székhelyű cég, a Gemalto gyártja. A brit belügyminisztérium hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a tulajdonosok személyi adatait és fotóját Nagy-Britanniában vezetik be az okmányokba, így az útleveleket kiváltó brit állampolgárok adatai nem kerülnek külföldre.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére