Szijjártó: jó kapcsolatok kellenek Törökországgal, de a halálbüntetés nem elfogadható
2017.04.18. 13:58
Szijjártó Péter a halálbüntetés törökországi visszavezetéséről szóló kérdésre válaszolva hozzátette: aki az európai integrációs formákkal való szorosabb együttműködésre törekszik, annak tisztában kell lennie, hogy a halálbüntetést nem tartják elfogadhatónak az integrációban – írta az MTI.
A török választás eredményéről a külügyminiszter azt mondta, Magyarországnak "nincs más dolga", mint tiszteletben tartani a választás eredményét.
Szavai szerint nem szabad elfelejteni, hogy Európa a török elnök és kormány kezébe helyezte saját biztonságának kulcsát, amikor megkötötte a migrációs megállapodást. Ennek értelmében 3 milliárd euróért cserébe azt várja el a török kormánytól, hogy ne engedje a Törökország szomszédságából menekülőket vagy elvándorlókat Európa irányába – idézte fel a tárcavezető.
Európának a legfontosabb, hogy nyugalom és stabilitás legyen Törökországban, mert addig lehet betartatni a megállapodást Ankarával – mondta. Senki sem szeretné, hogy adott esetben illegális bevándorlók százezrei, milliói induljanak Európa felé – tette hozzá Szijjártó Péter.
A magyar kormány továbbra is nyitott az Egyesült Államok szövetségi kormányával való tárgyalásra, és készen áll bármilyen egyeztetésre a Közép-európai Egyetemmel (CEU) – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Hozzátette: a múlt héten Magyarországon járt az amerikai külügyminisztérium egyik helyettes államtitkára, aki azt az álláspontot közvetítette, hogy az Egyesült Államok nem kíván beavatkozni a CEU jövőjét illető tárgyalásokba. Ezt egyelőre magasabb szintről még nem erősítette meg senki – jegyezte meg.
Elmondta: a kormány arra törekszik, hogy mindenki egyenlő versenyfeltételekkel és jogi feltételekkel tehesse a dolgát a felsőoktatásban, a nemzeti jogszabályok tiszteletben tartásával. A tárgyalásokra múlt héten kijelölt helyettes államtitkárnak, Altusz Kristófnak is az a dolga, hogy lefolytassa az ehhez szükséges tárgyalásokat – tette hozzá. Remélik, hogy a tárgyalóasztal másik oldalán is ül majd valaki – jegyezte meg.
A miniszter hangsúlyozta: nem csak a CEU-val kell foglalkozni ebben az ügyben, több mint 20 külföldi egyetem van Magyarországon.