Szijjártó: "Európának együtt kell mûködnie a terrorfenyegetettséggel szemben"
2017.07.11. 20:28
Európa keleti és nyugati felének el kell kezdenie együttműködni a terrorfenyegetéssel szemben – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tagországainak Ausztriában zajló informális külügyminiszteri találkozóján az MTI-nek kedden.
Európa történetében most éljük meg a legsúlyosabb terrorfenyegetettséget, amely az európai politikában elkövetett számos hibának a következménye – mondta a miniszter.
Ezek közül a legsúlyosabb, hogy egy képmutató és alkalmatlan bevándorlási politika okán 1,5 millióan érkeztek a kontinensre mindenféle ellenőrzés vagy azonosítás nélkül"
– szögezte le a miniszter.
Felidézte, hogy a 2015-ös párizsi terrortámadás óta Európában 15 jelentős terrorcselekményt követtek el, ezek 315 halálos áldozattal jártak és mintegy ezren sebesültek meg.
Ideje lenne, hogy az európai intézmények Brüsszelben is végre valós kérdésekkel foglalkozzanak, valós problémákkal szemben harcoljanak, így elkezdjék kezelni a terrorfenyegetettséget is"
– hangsúlyozta.
Szijjártó Péter az interjúban kiemelte, hogy az Iszlám Állam visszaszorulásával előtérbe kerülnek új harcmodorok, amelyek miatt a terrorfenyegetettség még súlyosabbá válik, és még súlyosabb kihívásokkal kell szembesülni. Példaként említette a magányos elkövetők toborzását, az alvósejtek aktiválását, valamint a vegyi vagy biológiai fegyverek bevetését. A miniszter tájékoztatása szerint az Iszlám Állam kötelékében lévő 11 ezer idegen harcos közül 2500-an uniós állampolgárok.
Így az Iszlám Állam visszaszorulásával sajnos reális, hogy ezek az emberek vissza fognak térni Európába, ami a veszély egy egészen új minőségét jelenti"
– fogalmazott.
Úgy vélte, hogy ezért mindent el kell követni annak érdekében, hogy megvédjük Európát az új, minden korábbinál súlyosabb fenyegetéstől, amihez pedig álláspontja szerint szükség van a kontinens keleti és nyugati felének kulturált együttműködésére. A miniszter emlékeztetett, hogy korábban az EBESZ-t azért hozták létre, hogy Kelet és Nyugat ezen a platformon belül kulturáltan tudjon összefogni.
Még sohasem volt erre az együttműködésre ilyen nagy szükség"
– emelte ki.