Szép lassan búcsút inthetünk az Amerikai Egyesült Államoknak is!
2018.05.28. 20:15
Bár az Amerikai Egyesült Államok a világ első, modern értelemben vett bevándorlóországa, az évszázadok folyamán – többek között a heterogén kolonizációnak köszönhetően – kialakult egy identitás az emberekben, amely javarészt angolszász hagyományokból táplálkozik. Elnézve azonban a statisztikai adatokat, szép lassan tényleg elfelejthetjük azt az USA-t, amit eddig megismerhettünk.
Nemrég a The Washington Post közölt (az USCB 2016-os népszámlálási adatára hivatkozva) egy statisztikai adatot, amely szerint:
- az USA-ban élő 5 év feletti gyermekek (amerikai állampolgársággal nem rendelkezőket is beleértve) 21,6 százaléka az angol mellett már más nyelven is beszél,
- a 18 év felettieknél pedig több mint 15 százalék ugyanez az arány.
A megoszlások évről évre nőnek – leginkább a latinóknál, emiatt a közeljövőben akár az is megtörténhet, hogy úgy kikopik az USA-ból az angol nyelv, mint Európából korábban a latin.
Hasonló tendencia figyelhető meg akkor is, ha az amerikai háztartások „nyelvét” vesszük górcső alá:
- Értelemszerűen a spanyol ajkú lakosok többsége az ország déli államaiból kerülnek ki;
- De most már az amerikai nagyvárosokban is (például Atlanta, Chicago, Washington, Boston) megfigyelhető a latinók számának növekedése;
- És az sem mellékes, hogy az USA 39 megyéjében a felnőtt lakosság döntő többsége már az angol mellett inkább más nyelven beszél.
A lap arra is felhívja a figyelmet, az angol anyanyelv kikopása és a kétnyelvűség felerősödése mögött legfőképp a nyílt határok eszméje, a multikulturalizmus és az illegális bevándorlás áll. Bevándorlók ugyanis mindig is érkeztek az USA-ba, a korábbi generációknál azonban még meg volt a hajlam az angol nyelv elsajátítására, addig a most érkezőkre ez már egyáltalán nem jellemző.
Hogy mit hoz a jövő az USA számára, az kérdéses, de elnézve a tendenciákat, könnyen előfordulhat, hogy szép lassan búcsút inthetünk az Amerikai Egyesült Államoknak is!