Száz éves adósságot vasalnánk be a románokon
2016.02.10. 22:18
Fábián szerint a nemzetközi szokásjogban száz év az elévülési idő, és 2018-ig lehet eséllyel számon kérni azokat a kisebbségekre vonatkozó ígéreteket, amelyeket az erdélyi, bánsági és magyarországi románok képviselői a Romániával történő egyesülést kimondó gyulafehérvári nyilatkozatban fogalmaztak meg.
A kisebbségnek azonban nincsen nemzetközi jogalanyisága, ezért nem fordulhat közvetlenül az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez (ENSZ). "Magyarország kezdeményezésére viszont az ENSZ Közgyűlése megkérdezhetné a hágai Nemzetközi Bíróságot, hogy tanácsadóként hogyan vélekedik a gyulafehérvári ígéretekről" – jelentette ki a jogász.
1918. december 1-jén tartották a magyarországi románok gyulafehérvári nemzetgyűlésüket, ahol a megjelent 1228 küldött proklamálta azon szándékát, hogy Erdély, a Körösök vidéke, Bánát és Máramaros – csatlakozzon a Román Királysághoz.
Ennek megfelelően az alábbi jogokat ígérik az erdélyi magyarságnak:
- Nemzeti szuverenitás, az együtt lakó népek számára.
- Egyenlő jog és teljes felekezeti autonóm szabadság az állam összes felekezetei számára.
- Korlátlan sajtó, gyülekezési és egyesülési jog.
- Radikális földbirtokreform.
Nyilván, mondanom sem kell, hogy a fenti ígéretek közül szinte semelyik sem valósult meg, sőt azok ellenkezője vált mindennapivá. Hemingway szerint Romániát csak óriási hadsereggel lehet összetartani, vagy még azzal sem, mert „újrománjai” nem akarnak románná válni.
A kerekasztal-beszélgetés többi résztvevője egyetértett abban, hogy a jelenlegi nemzetközi környezet nem kedvez a kisebbségi jogérvényesítésnek.
Kántor Zoltán úgy vélte azonban, hogy a katalán és a skót önállósodási törekvések, és a migránsválság is rávilágíthat arra, hogy az identitás kérdései Nyugat-Európában is fontosabbak, mint korábban voltak, és ez segítheti a magyar nemzeti közösségek törekvéseit.
(MTI, Rubicon)