Sortüzet, katonai tiszteletadást és szentmisét követel a Franco család az egykori diktátor exhumálására
2019.10.18. 19:00
Francisco Franco rokonai mindenképp azt szeretnék, ha a kormány a katonai tiszteletadással emlékezzen meg az egykori diktátorról. Franco maradványait a jelenlegi nyughelyéről a tervek szerint a Madridon kívül található fővárosi temetőbe helyezik majd át.
A Franco család levele emlékezteti a kormányt arra a kötelezettségére, hogy szigorúan be kell tartsa a volt kormányfők temetésével járó katonai tiszteletadást, amennyiben az elhunyt családja úgy kéri. A leszármazottak szerint a diktátor jogosult a tiszteletadásra mivel 1936 és 1973 között mégiscsak az ország vezetője volt. A családtagok arra számítanak, hogy az áthelyezési „ünnepség” keretében élőben játszák majd le a spanyol himnuszt, ráadásul nem szeretnék, ha kimaradna a fegyveres tisztelgés sem. A kérések között szerepel még, hogy Francisco Franco koporsóját Spanyolország lobogójával fedjék le míg áthelyezik, továbbá szeretnék, ha az újratemetés alatt egy szentmisét is tartsanak.
A család ügyvédje elmondta: a család minderről hivatalos kérvényt a héten fog benyújtani.
A szocialista kormány 2018 júniusában egyik első intézkedéseként jelentette be Franco exhumálásának tervét, azzal az indokkal, hogy egy demokratikus országban nem őrizheti mauzóleum egy diktátor emlékét. Az erről szóló kormányzati előterjesztést a spanyol parlament tavaly szeptember közepén szavazta meg.
A diktátor leszármazottai jogi képviselőjükön keresztül azt közölték: minden lehetséges módon megpróbálják megakadályozni az exhumálást, ám a legfelsőbb bíróság elutasította keresetüket. Később azonban már azt nyilatkozták: beleegyeznek Franco maradványainak áthelyezésébe, ha a néhai vezetőt a La Almudena székesegyházba viszik át, amely Madrid egyik legfontosabb turisztikai látványossága. Bár ez a feltétel nem teljesült, úgy látszik a család mégis meggondolta magát.
A legfelsőbb bíróság a múlt héten már megadta a felhatalmazást a spanyol kormánynak a diktátor exhumálására. A korábbi nyilatkozatai ellenére ráadásul Santiago Cantera a helyi apátságot vezető perjel is elfogadta Franco maradványainak áthelyezését.
A Madridtól mintegy 50 kilométerre található, gigantikus kőkeresztjéről már messziről látható Elesettek Völgye egyébként a diktátor polgárháborús győzelmének jelképeként épült több ezer fogoly rabszolgamunkájával. Mivel a bazilika hatalmas kriptája túl nagynak bizonyult, Franco odaszállíttatta a köztársaságiak oldalán elesettek holttesteit is a hozzátartozók beleegyezése vagy tudomása nélkül. Hivatalos becslések szerint 30 ezer embert temettek el ott, egyes történészek azonban úgy vélik, hogy valójában legalább kétszer ennyien lehettek.