Sorsdöntõ népszavazás: a család fogalmának megvédése a tét Romániában
2018.10.05. 13:28
Hetek óta kiemelt téma a román közéletben a most hétvégén esedékes népszavazás, melynek sikere esetén úgy módosítják a román alkotmányt, hogy a család „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározásával létrehozott házasságon” alapul.
Mindez azért fontos, mivel jelenleg a román alkotmányban mindössze a gendersemleges „házaspárok” fogalom szerepel, így a sikeres népszavazás meggátolná a homoszexuálisok házasságkötésének legalizálását.
A kétnapos népszavazás során a szavazólapokon arra a kérdésre kell majd igennel vagy nemmel voksolniuk a választóknak, hogy
egyetért-e az alkotmánymódosító törvénnyel abban a formában, ahogy azt elfogadta a parlament?”
Az alkotmánymódosító törvényjavaslat az egyházi támogatást élvező Koalíció a családért nevű ernyőszervezet polgári kezdeményezéseként indult 2016-ban, mely a szükséges félmillió helyett több mint hárommillió támogató aláírással került a bukaresti parlament elé. Ezt követően a román parlament mindkét házában a törvényhozók több mint háromnegyede megszavazta a tervezetet, így az alkotmánymódosítás már csak a választói megerősítésen múlik.
A történelmi egyházak az „IGEN” szavazatra buzdítanak!
Az unitárius egyház kivételével gyakorlatilag valamennyi erdélyi magyar történelmi egyház állást foglalt a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum kapcsán. A római katolikus egyház püspökei részvételre és igen szavazatra biztattak, akárcsak a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Csűry István.
Ha lehet Magyarországon, miért ne lehetne nálunk is megtenni mindazt, amit a családért meg kell tenni”
– idézte a püspök szavait a Maszol.
A katolikusok és a reformátusok mellett az evangélikus-lutheránus egyház ugyancsak rögzítette, hogy „a házasság férfi és nő között köttetik”, a döntést pedig hívei lelkiismeretére bízta. Az unitárius egyház nyilvánosan nem foglalt állást a kérdésben.
A kiemelt fontosságú népszavazás miatt az RMDSZ is arra biztatta az erdélyi magyarságot, hogy éljenek demokratikus jogukkal, vegyenek részt a referendumon.