Soros az amerikai adófizetõk pénzét is a saját politikai és propagandagépezetére költötte
2018.04.05. 19:28
A Judicial Watch konzervatív jogvédő szervezet amerikai külügyminisztériumi forrásokra hivatkozva azt írja: az Obama-féle adminisztráció Soros György albániai ténykedéseit is támogatta.
Szerdán mutatta be a Judicial Watch azt a külügyminisztériumtól kikért iratokra hivatkozó tanulmányt, amely bemutatja: hogyan támogatta az előző baloldali amerikai kormányzat a milliárdos oligarcha albániai politikai tevékenységét, propagandagépezetét.
Ebben azt írják, 2016-ban 8,8 millió dollárt kaptak a Soros György-féle alapítványok az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) "Justice for all" nevű kampányán keresztül. A programot hivatalosan azért indították el, hogy hatékonyabbá, átláthatóbbá és erősebbé tegyék Albánia igazságszolgáltatási rendszerét, és hogy növeljék az állampolgárok bizalmát az igazságügyi intézmények iránt. Csakhogy a most kikért külügyminisztériumi dokumentumok alapján nagyon úgy tűnik, Soros az amerikai adófizetők pénzét arra használta, hogy az albán szocialista párt olyan szerkezeti reformot tudjon véghez vinni az országban, amivel megnő a befolyásuk az igazságügyi intézmények felett.
A jogvédő szervezet elnöke, Tom Fitton úgy fogalmazott:
az Obama-kormányzat szép csendben elköltött közel 9 millió adófizetői dollárt azért, hogy Soros Györggyel összejátszva támogassa a szocialista kormányzatot Albániában."
A Judicial Watch elnöke szerint ez pedig felháborító. Az USAID nem sokkal a hír napvilágra kerülése után azonnal letagadta a Fox Newsnak a tanulmányban szereplő állításokat, mondván: ők semmilyen támogatásban nem részesítették az Albániában is megtalálható Nyílt Társadalom Alapítványokat. A Judicial Watch szerint ez azonban könnyen cáfolható. Mint írják, nem direkt támogatásokról van szó, hanem arról, hogy a Soros-féle alapítványokat jelölték meg primer közvetítőként, amelyek így kaphattak amerikai külügyi forrásokat.
Az ügyben megszólalt a Nyílt Társadalom Alapítványok szóvivője is. Õ szintén tagadta a Judicial Watch írásában szereplő állításokat, miszerint politikai tevékenységet folytatnak a balkáni országban. Azt azonban elismerte, hogy az amerikai külügy és a Soros-alapítványok között évtizedek óta volt egy megállapodás, mely szerint feltétlenül szükséges támogatni a demokratikus nézeteket és az emberi jogokat propagáló reformokat, kampányokat azokban az országokban, ahol arra véleményük szerint szükség van.