Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Sok múlik az új közbeszerzési törvényen

2015.10.19. 14:48

BUDAPEST, 14:15

Magyarország uniós csatlakozása óta visszatérő probléma, hogy a közbeszerzési eljárások nem eléggé átláthatóak – írja hétfői számában a Magyar Nemzet.

A kormány úgy orvosolná a problémát, hogy novembertől nem a legolcsóbb, hanem a gazdaságilag legelőnyösebb ajánlatnak lenne előnye az elbíráláskor.

A két héten belül hatályba lépő új törvény ennek ellenére is ébreszt még kételyeket a szakmai körökben. November elsejétől érvényes jogszabályváltozások rövidebb eljárási határidőket írnak elő és új értékelési szempontokat vezetnek be. Azonban a lap által megkérdezett "bennfentesek" véleménye szerint nem biztos, hogy az új törvény megfelel majd az uniónak.

Az Európai Unió számára a dilemmát azok az infrastrukturális fejlesztések okozzák, ahol a beruházás nagysága miatt a meghatározó magyar vállalatok mellett nagy külföldi cégek is felsorakoznak.

Nyilvánvalóan senkinek nem érdeke, hogy a hazánk rendelkezésére álló európai uniós támogatást a nemzetközi kivitelezőkön keresztül az országhatárokon túl, más európai gazdaságokat erősítve csapódjon le.

A közbeszerzési törvény előtt álló legnagyobb feladat a belső piac védelme, úgy, hogy ne sérüljön a versenysemlegesség. Hiába lehet az, hogy Ausztriában, Németországban vagy Franciaországban a közbeszerzéseknél a nemzetközi vállalatok 80-90 százalékénak esélye sincs a hazaiakkal szemben, Brüsszel mégse talál kivetnivalót ezekben a szabályozásokban.

Ehhez képest Magyarországon 50-50 százalék a belföldi és külföldi cégek közbeszerzésekhez való hozzáférése, mégis, az Európai Bizottság rendre versenykorlátozást kiált.

Ez ellen tenne a magyar kormány azzal, hogy megváltoztatja az értékelési szempontokat. Nem a legolcsóbb ajánlatok kapnák a legmagasabb pontszámot, hanem fontosabb szempont lesz:

  • a munkahelyteremtés
  • az innovatív megoldások
  • és a gazdaságfejlesztési szempontok

Fontos változás, hogy a túlárazás kivédése érdekében a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy az ajánlattevő előre meghatározzon egy olyan összeget, ami felett érvénytelenné nyilvánítja az ajánlatát. Továbbá a közbeszerzési pályázatból való kizárást vonja maga után az új jogaszály értelmében, ha egy vállalat befolyásolni akarja a döntéshozatalt, vagy bizalmas információkat próbál beszerezni.

Az új törvény egyik legüdvözöltebb lépése, hogy rögzíti az offshore szervezetek kizárását.

A módosítás értelmében szorosabbá válnak az ajánlattételi határidők is.

  • Nyílt eljárások: 35 nap
  • Elektronikus benyújtás: 30 nap
  • Kivételesen sürgős eset: 15 nap

Továbbá a kormány célként fogalmazta meg a kis- és közepes vállalkozások bevonását is.

(Magyar Nemzet)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére