Schulz pénzügyi szabálytalanságokat követhetett el az EP elnökeként
2017.02.13. 06:58
A Német Szociáldemokrata Párt kancellárjelöltje pénzügyi szabálytalanságokat követhetett el az Európai Parlament elnökeként – írja a Der Spiegel.
A német hetilap információi szerint az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságában továbbra is várnak azokra a dokumentumokra, melyekkel Martin Schulz cáfolni akarja azt a gyanút, hogy a 2014-es EP-választás előtt pártpolitikai célokra fordított olyan erőforrásokat, melyeket kizárólag az elnöki feladataihoz használhatott volna fel.
Míg az Európai Bizottságban arra utasították a biztosokat, hogy vegyenek ki szabadságot, ha részt akarnak venni a kampányban, az EP elnöke sokáig felvette az évi 320 ezer eurós javadalmazása felett járó 304 eurós napidíját, miután 2014. január 26-án megtették csúcsjelöltnek, és számos alkalommal az EP költségére, EP-alkalmazottak kíséretében utazott. A napidíjat csak 2014. április 18-tól nem vette fel, amikor már csak öt hét volt hátra az EP-választásig.
Az ellenőrző bizottság elnöke, Ingeborg Grässle (CDU) a Der Spiegelnek az ügy kapcsán elmondta, hogy nem volt még olyan elnöke az Európai Parlamentnek, aki úgy megkerülte és kijátszotta volna a szabályokat, mint Martin Schulz. A szociáldemokrata politikus „nagyvonalúsága határtalan volt, főleg amikor párttársairól volt szó” – tette hozzá a német politikus.
A Der Spiegel szerint a párttársak támogatására példa Martin Schulz egyik legfőbb bizalmasa, Markus Engels esete, akinek érdekében az EP egykori elnöke nyomást gyakorolt az intézményre, és valamennyi bevett parlamenti szokással szakítva támogatta karrierjét.
A pártfogás Markus Engelsnek „anyagilag sem ártott”. A szerkesztőséghez eljutott dokumentumokra hivatkozva a német lap hozzátette, hogy Engels a szabálytalanság gyanúját felvető, kétes juttatásokat kapott és csak 2012-ben legkevesebb 16 621,47 euró értékben számolt el útiköltséget olyan utakért, amelyeket nem is tett meg.
A Der Spiegel szerint a CDU elnökségében nagy a tanácstalanság, mivel még nem döntötték el, hogy a szeptemberi szövetségi parlamenti választásra készített stratégiát miként igazítsák a Martin Schulz megjelenésével megváltozott körülményekhez. Azt viszont már eldöntötték, hogy a legnagyobb vetélytárs kancellárjelöltjét nem támadják fiatalkori alkoholbetegsége miatt, és azzal sem, hogy nem szerzett érettségi bizonyítványt.