Romániában dübörög a demokrácia: újságírókat vegzál az adóhatóság
2017.07.07. 18:58
A honi baloldal, különösen a baloldali lapok hajlamosak Romániára bezzegországként tekinteni. Nemrég a hávégé veretes riportban arról írt, hogy keleti szomszédunknál milyen csodásan működik a demokrácia, persze elfelejtették megemlíteni, hogy félévente van egy kormányválság és már alig lehet eldönteni, hogy az országot az amerikai lobbi vagy a román döntéshozók irányítják. Ha valaki ízelítőt szeretne kapni a román demokrácia tökéletes működéséről, akkor a mostani eset mindenképp rávilágít a lényegre.
A történet röviden: Liviu Dragneának, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének üzleti kapcsolatairól és vagyonáról tényfeltáró cikkeket közlő két ellenzéki hírportálnál végzett ellenőrzéseket a román adóhatóság, amit román médiaszervezetek hatósági megfélemlítési akciónak minősítettek.
A történet hosszan: A kormányoldallal kritikus digi24.ro hírtelevízió pénteken számolt be róla, hogy a RiseProject.ro és a Hotnews.ro ellenzéki hírportálokhoz kiszállt az adóhatóság. Az ellenőrzést éppen azon a napon tartották, amikor a RiseProject.ro Dragnea üzleti ügyeiről szóló tényfeltáró sorozat egyik fontos részét készült közzétenni.
Az adóhatóság elnöke azt állította, hogy feljelentés alapján jártak el. Az ActiveWatch médiaszervezet elítélte az adóhatóság fellépését, és a portálok elhallgattatására irányuló megfélemlítési akciónak nevezték az eljárást.
A RiseProject.ro végül közölte a cikket, amely szerint a belügyminisztérium titkosszolgálatának egyik 2011-ben készített, később titkosított jelentése megállapította Dragneáról: a 2000-es évek elejétől, amikor Teleorman megyei önkormányzati elnök volt, hozzá közel álló személyekkel együtt "szervezett bűnözői csoportot" hozott létre. Leírják, hogy a Tel Drum nevű cégen keresztül európai uniós pénzeket pályáztak meg és térítettek el eredeti rendeltetésüktől. Emellett a cég rendszeres nyertese volt az infrastruktúra-fejlesztésre kiírt állami közbeszerzési pályázatoknak, többször a reális árhoz képest túlértékelt munkálatokat fizettek ki nekik, de volt olyan is, hogy fiktív munkálatokért vettek fel pénzt – olvasható a jelentésben.
A belügyminisztérium titkosszolgálata cáfolta, hogy a jelentést valóban az intézmény készítette volna, így nem ismerték el annak hitelességét – írja az MTI.
Augustin Lazar, Románia legfőbb ügyésze is megszólalt az ügyben. Szerinte amennyiben hitelesnek bizonyul a jelentés, a korrupcióellenes ügyészségnek kellene kivizsgálnia az esetet.
A korrupcióellenes ügyészség pénteken közölte: tavaly február óta folyamatban van egy vizsgálat a vádhatóságnál ismeretlen személyek ellen, amely a RiseProject.ro által közzé tett információk egy részét vizsgálja.
A tényfeltáró portál korábban Dragnea brazíliai vagyonáról és üzleti kapcsolatairól cikkezett.