Robbanások és lövések fogadták az új kormány tagjait a jemeni repülőtéren
2020.12.30. 17:39
Egy biztonsági illetékes az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a sebesültek között nincsenek miniszterek. Egy kormányilletékes a dpa német hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy a kormány tagjai sértetlenül szállították az ádeni elnöki palotába. Hozzátette, hogy a detonációnak ismeretlen számú áldozata van a repülőtéri dolgozók között.
Egy helyi biztonsági forrás szerint három aknavetőgránát csapódott be a repülőtér csarnokába. Egyelőre nem lehet tudni, hogy ki lőtt. A halottakat és a sebesülteket a repülőtér különböző pontjain látták nevük elhallgatását kérő nyilatkozók.
Mohtar er-Rabbi, a jemeni tájékoztatási minisztérium tanácsadója a déli szakadárokat, maga a miniszter, Moammar el-Erijani pedig a húszi lázadókat vádolta a robbantás elkövetésével.
Az Irán támogatását élvező felkelők tagadták, hogy közük lenne a történtekhez, a déli szeparatisták pedig azt állították, hogy a vezetésük volt a merénylet célpontja.
A Reuters hírügynökség a helyi sajtóra és szemtanúkra hivatkozva egy újabb robbanásról számolt be az ádeni elnöki palota térségéből, ahová az új jemeni kabinet minisztereit szállították a légikikötőből. Az újabb robbanás áldozatairól egyelőre nem tudni. Az al-Arabíja pánarab hírtelevízió szerint egy robbanószerrel megpakolt drónt lőttek le.
- írta Maín Abdulmalik Szaíd miniszterelnök az elnöki palotából. „Az ádeni repülőteret ért gyáva terrortámadás része a jemeni állam és nagyszerű népe ellen folytatott háborúnak” – tette hozzá.
Martin Griffiths, az ENSZ jemeni különmegbízottja közleményben ítélte el a támadást.
Erőt kívánok az új kabinetnek, hogy megbirkózhasson az előtte álló bonyolult kihívásokkal. Ez az elfogadhatatlan erőszakcselekmény szolgál tragikus emlékeztetőül arra, hogy Jement sürgősen vissza kell vezetni a béke útjára”
- fogalmazott.
Ahmed Abul Geit, az Arab Liga főtitkára szintén elítélte a történteket. Mint mondta, ez „a gyáva terrortámadás a Rijád égisze alatt született megállapodás elszabotálását célozta”. Hozzáfűzte, hogy a felelősök csak a felfordulás és a jemeniek szenvedéseinek elhúzódását akarják.
A nemzetközileg elismert kormány Maín Abdulmalik Szaíd miniszterelnök vezetésével érkezett meg az ideiglenes jemeni fővárosba, miután a múlt héten a déli lázadókkal megkötött megállapodás után letette az esküt. A kormány eddig a polgárháború miatt száműzetésben a szaúdi fővárosban működött.
A szintén Rijádban tartózkodó Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök a hónap elején jelentette be, hogy átalakítja a kormányt a déli lázadókkal történő megállapodás alapján.
Az új, 24 tagú kormány december 18-án alakult meg, Szaúd-Arábia közvetítésével, tagjai között a nemzetközileg elismert kormányt támogató, illetve a 2017-ben megalakult szakadár Déli Átmeneti Tanácsot képviselő miniszterekkel. A déli országrészben a hatalomért versengő két tábor elvileg szövetséges volt az elmúlt fél évben az Irán által támogatott, az ország északi felének nagy részét, így a fővárost, Szanaát is megszállva tartó húszi lázadók elleni harcban.
Szaúd-Arábia egy éve közvetített a hatalommegosztás és a nemzeti egységkormány felállítása érdekében a déli országrészben, hogy fennmaradjon a szövetség a húszikkal szemben.