Putyin kutyája nem ugatja meg többé a japánokat
2016.12.15. 18:28
Ugyanis lehet, hogy kibékülnek. Az orosz elnök Japánba látogatott, hogy aláírják a békemegállapodást és kiterjesszék a két ország gazdasági együttműködését. A találkozó azért is érdekes, mert Japán és Oroszország között van egy évtizedes területi vita, és a távol-keleti szigetország támogatja az Obama-adminisztráció oroszellenes szankcióit.
Vlagyimir Putyin csütörtökön látogatott Japánba, hogy találkozzon Abe Shinzo miniszterelnökkel. A két vezető tárgyalása Nagatoban, a japán miniszterelnök választókerületében levő hegyi szállodában és termálfürdőben kapott helyet. Pénteken a japán és az orosz delegáció Tokióban folytatja a tárgyalásokat – írta az RT.
Abe köszöntötte Putyint, aki legutóbb több mint 10 éve látogatott Japánba.
Örülök a lehetőségnek, hogy szülővárosomban, Nagatoban köszönthetem"
– mondta a miniszterelnök, aki azt is ajánlotta Putyinnak, hogy próbálja ki a termálforrást is, amely a tárgyalások után remekül felfrissíti az embert, emellett megemlítette a kiváló japán konyhát is, amely minden bizonnyal az orosz államfő megelégedésére fog szolgálni. Putyin megköszönte a szívélyes fogadtatást, és reményét fejezte ki, hogy azért nem fogják túlhajtani magukat – persze csak viccelt.
A látogatás várhatóan több, kétoldalú megállapodás megkötéséhez vezethet a gazdaság és a kultúra területén. A két ország területi vitájában egyelőre nem várható áttörés.
A két ország viszonyát a Japántól északra található Kuril-szigetek hovatartozása borzolja, amelyek a második világháború óta orosz fennhatóság alatt állnák, ám Japán szerint a szigetek hozzájuk tartoznak.
A vitatott hovatartozású szigetek a legészakibb japán sziget, Hokkaido és az Oroszországhoz tartozó Kamcsatka között találhatóak. 1945-ben, Potsdamban állapodtak meg a nagyhatalmak arról, hogy a szigetek orosz fennhatóság alá kerülnek. Japán szerint a szigetek, történelmi okokból, Japán részének tekinthetők.
A szigetek miatti feszültség megakadályozta azt, hogy a két állam formálisan is aláírja a békemegállapodást, csupán egy tűzszünet van érvényben. Abe célja, hogy feloldja ezt a helyzetet és diplomáciai megoldást találjon az évtizedes vitára.
Putyin a találkozó előtt kijelentette, hogy Moszkva és Tokió feladata, hogy olyan megoldást találjon a problémára, amely mindkét nemzet megelégedésére szolgál, ám kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Japán meg merne kötni egy bátor megállapodást, amely esetleg feldühítheti az USA-t. Putyin szerint az, hogy Japán gazdasági szankciókat vezetett be az oroszok ellen, hátráltatja a megállapodást.
A japán gazdasági miniszter szerint bármilyen kétoldalú megállapodás is születik a találkozón, az nem fogja érinteni az eddig bevezetett szankciókat – tehát azok nem kerülnek feloldásra.