Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Porosenko fût-fát megígért az oktatási törvény miatt

Nagy Gábor

2017.10.18. 22:30

Az ukrán elnök a román államfõvel, Klaus Iohannisszal tárgyalt. A megbeszélésen Porosenko azt mondta: Kijev azon lesz, hogy az új oktatási törvény ne sértse a román kisebbség anyanyelvû oktatáshoz való jogát. Hozzátette: e tekintetben is tiszteletben tartják majd a Velencei Bizottság verdiktjét. Közben az orosz külügyminisztérium felszólította a nemzetközi emberi jogi szervezeteket, hogy gyakoroljanak nyomást az ukrán kormányzatra az oktatási törvény miatt.
BUKAREST, 22:30

Az ukrán elnök a román államfővel, Klaus Iohannisszal tárgyalt. A megbeszélésen Porosenko azt mondta: Kijev azon lesz, hogy az új oktatási törvény ne sértse a román kisebbség anyanyelvű oktatáshoz való jogát. Hozzátette: e tekintetben is tiszteletben tartják majd a Velencei Bizottság verdiktjét. Közben az orosz külügyminisztérium felszólította a nemzetközi emberi jogi szervezeteket, hogy gyakoroljanak nyomást az ukrán kormányzatra az oktatási törvény miatt.

A két államfő telefonon beszélt egymással, Porosenko kezdeményezésére (miután román kollégája nem volt hajlandó elutazni Kijevbe).

Klaus Iohannis kifejezte meggyőződését, hogy az új törvény 7. cikkelye jelenlegi formájában jelentősen korlátozza a kisebbségek, köztük az Ukrajnában élő románok jogát az anyanyelven történő oktatáshoz.

Ezért Románia elvárja, hogy Ukrajna — a kétoldalú kötelezettségvállalásaival összhangban — tartsa tiszteletben a mérvadó nemzetközi kisebbségvédelmi előírásokat.

Iohannis ugyanakkor megerősítette: országa következetesen támogatja Ukrajna európai integrációját és területi épségét.

Petro Porosenko elmondta: megérti a román fél aggodalmát, és kifejezte elkötelezettségét az oktatási törvény körüli problémák megoldása tekintetében, oly módon, hogy az ott élő, anyanyelvükön tanuló románok oktatási jogai ne sérüljenek.

Elmondta azt is, hogy a törvényt véleményezésre küldte a Velencei Bizottsághoz, és megígérte, hogy az Európa Tanács alkotmányjogi szaktestületének álláspontját Kijev tiszteletben fogja tartani.

A szeptember végén hatályba lépett törvénynek az oktatás nyelvéről szóló 7. cikke több ország, köztük az Ukrajnával szomszédos Magyarország, Románia és Lengyelország heves tiltakozását váltotta ki. A jogszabály ezen 2020 szeptemberétől életbe lépő része kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az államnyelv, a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatását csak az első négy osztályban engedélyezik. Az 5. osztálytól felfelé minden tantárgyat ukránul oktatnak majd, viszont engedélyezi a törvény egy-két vagy több tantárgy oktatását bármely európai uniós tagország nyelvén.

Közben Anatolij Viktorov, az orosz diplomáciai tárca emberi jogok, demokrácia és jogállamiság kérdésében illetékes megbízottja sürgette, hogy az ENSZ emberi jogi főbiztosa, az Európa Tanács emberi jogi biztosa, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője és nemzeti kisebbségi főbiztosa gyakoroljon nyomást Kijevre annak érdekében, hogy "megóvják Ukrajna állampolgárainak millióit alapvető jogaik és szabadságjogaik megsértésétől".

Az orosz állásfoglalás szerint Kijevnek az "erőszakos elukránosítást" célzó politikája "eltávolítja Ukrajnát az összeurópai értékektől", megszegi az ország nemzetközi kötelezettségvállalásait és "nyíltan táplálja a radikális nacionalizmust".

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére