Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Panamai offshore-botrány: Juncker ma számol be érintettségérõl az EP vizsgálóbizottsága elõtt

Vincze Viktor Attila

2017.05.30. 11:28

Jean Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének ma kell megjelennie az Európai Parlament Panama Papírok Bizottsága, azaz a panamai offshore-botrányt kivizsgáló testület elõtt, hogy tisztázza magát az érintettségérõl szóló gyanú alól.
BRÜSSZEL, 11:28

Jean Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének ma kell megjelennie az Európai Parlament Panama Papírok Bizottsága, azaz a panamai offshore-botrányt kivizsgáló testület előtt, hogy tisztázza magát az érintettségéről szóló gyanú alól.  A Financial Times szerint Jean-Claude Juncker 18 éves miniszterelnöksége alatt Luxemburg az EU legnagyobb adóparadicsomává vált azáltal, hogy tisztességtelen adóelőnyhöz juttatott számos multinacionális céget.

Az Európai Parlament (EP) képviselői 2016-ban azért döntöttek az offshore-botránnyal foglalkozó, 65 fős vizsgálóbizottság felállításáról, hogy az felkutassa uniós jogba ütközően működő offshore cégeket és azok haszonélvezőit.

Az uniós parlament tájékoztatása szerint a vizsgálóbizottság az ilyen cégek haszonélvezőivel és pénzügyi módszereikkel kapcsolatos információk feltárása mellett a tagállamok és az Európai Bizottság által a pénzmosásra, adókijátszásra és adóelkerülésre vonatkozó uniós jog állítólagos megsértését és visszás alkalmazását is vizsgálja.

Az offshore-botrány 2016 áprilisában robbant ki, miután a sajtóban információk jelentek meg több mint 214 ezer offshore cégről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott 11,5 millió dokumentum alapján.

Az iroda rejtett tulajdonosi hátterű offshore vállalatokat kezel ügyfelei számára a világ számos részén. E cégekkel a tulajdonosok feltehetően el tudják titkolni üzleti tevékenységüket, vagyonukat. Az iratokban jelenlegi vagy korábbi ügyfélként szerepelnek magas beosztású politikai vezetők, de több mint 210 ezer offshore céget is felsorolnak.

Az EP-vizsgálóbizottság feladatköre kiterjed a LuxLeaks néven elhíresült botrány további részleteinek felderítésére is.

A LuxLeaks-botrány nem sokkal Jean-Claude Juncker uniós bizottsági elnök 2014. novemberi hivatalba lépését követően robbant ki, miután oknyomozó újságírók a kiszivárgott iratok alapján feltárták, hogy Juncker miniszterelnöksége alatt a nagyhercegség adóhivatala gyakorlatilag ipari léptékben tette lehetővé a multinacionális vállalatok számára, hogy a máshol keletkezett bevételeik után, ténylegesen más országokban fizetendő adójuknak Luxemburgban csak a töredékét kelljen leróniuk.

Az Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker ennek a Luxemburgnak volt éveken, évtizedeken keresztül a vezetője miniszterelnökként, pénzügyminiszterként.

A nagyhercegséget a nemzetközi tudományos életben például Stephen Say professzor – a Harvard Egyetem nemzetközi adójogi szakértője – Jean-Claude Juncker ideje alatt csak adóügyi eldorádónak nevezte, ahol szinte minden nagyobb cég megfordult, amely multinacionális cégként megpróbálta az adóbevételét eltitkolni vagy minimalizálni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére