Panamai offshore-botrány: Juncker ma számol be érintettségérõl az EP vizsgálóbizottsága elõtt
2017.05.30. 11:28
Jean Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének ma kell megjelennie az Európai Parlament Panama Papírok Bizottsága, azaz a panamai offshore-botrányt kivizsgáló testület előtt, hogy tisztázza magát az érintettségéről szóló gyanú alól. A Financial Times szerint Jean-Claude Juncker 18 éves miniszterelnöksége alatt Luxemburg az EU legnagyobb adóparadicsomává vált azáltal, hogy tisztességtelen adóelőnyhöz juttatott számos multinacionális céget.
Az Európai Parlament (EP) képviselői 2016-ban azért döntöttek az offshore-botránnyal foglalkozó, 65 fős vizsgálóbizottság felállításáról, hogy az felkutassa uniós jogba ütközően működő offshore cégeket és azok haszonélvezőit.
Az uniós parlament tájékoztatása szerint a vizsgálóbizottság az ilyen cégek haszonélvezőivel és pénzügyi módszereikkel kapcsolatos információk feltárása mellett a tagállamok és az Európai Bizottság által a pénzmosásra, adókijátszásra és adóelkerülésre vonatkozó uniós jog állítólagos megsértését és visszás alkalmazását is vizsgálja.
Az offshore-botrány 2016 áprilisában robbant ki, miután a sajtóban információk jelentek meg több mint 214 ezer offshore cégről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott 11,5 millió dokumentum alapján.
Az iroda rejtett tulajdonosi hátterű offshore vállalatokat kezel ügyfelei számára a világ számos részén. E cégekkel a tulajdonosok feltehetően el tudják titkolni üzleti tevékenységüket, vagyonukat. Az iratokban jelenlegi vagy korábbi ügyfélként szerepelnek magas beosztású politikai vezetők, de több mint 210 ezer offshore céget is felsorolnak.
A LuxLeaks-botrány nem sokkal Jean-Claude Juncker uniós bizottsági elnök 2014. novemberi hivatalba lépését követően robbant ki, miután oknyomozó újságírók a kiszivárgott iratok alapján feltárták, hogy Juncker miniszterelnöksége alatt a nagyhercegség adóhivatala gyakorlatilag ipari léptékben tette lehetővé a multinacionális vállalatok számára, hogy a máshol keletkezett bevételeik után, ténylegesen más országokban fizetendő adójuknak Luxemburgban csak a töredékét kelljen leróniuk.
Az Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker ennek a Luxemburgnak volt éveken, évtizedeken keresztül a vezetője miniszterelnökként, pénzügyminiszterként.
A nagyhercegséget a nemzetközi tudományos életben például Stephen Say professzor – a Harvard Egyetem nemzetközi adójogi szakértője – Jean-Claude Juncker ideje alatt csak adóügyi eldorádónak nevezte, ahol szinte minden nagyobb cég megfordult, amely multinacionális cégként megpróbálta az adóbevételét eltitkolni vagy minimalizálni.