Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ötszáz EBESZ-megfigyelõt küldhetnek az amerikai elnökválasztásra

Bertha László

2016.08.23. 14:58

Ötszáz nemzetközi megfigyelõt küldene az EBESZ az Egyesült Államokba a novemberi elnökválasztás ellenõrzésére - derült ki a Polgári és Emberi Jogok Konferenciája nevû polgárjogi koalíció kedden nyilvánosságra hozott levelébõl.
WASHINGTON, 14:58

Ötszáz nemzetközi megfigyelőt küldene az EBESZ az Egyesült Államokba a novemberi elnökválasztás ellenőrzésére – derült ki a Polgári és Emberi Jogok Konferenciája nevű polgárjogi koalíció kedden nyilvánosságra hozott leveléből.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) az amerikai körülmények májusi értékelését követően jutott arra a következtetésre, hogy 500 megfigyelő toborzását kéri az 57 részes tagállamától. A 2012-es amerikai elnökválasztást tizednyi EBESZ-megfigyelő kísérte figyelemmel.

A több mint kétszáz civil és polgárjogi szervezetet tömörítő Polgári és Emberi Jogok Konferenciájának vezetősége által jegyzett levél szerint kritikus jelentőségű az EBESZ szerepvállalása az idei elnökválasztáson az USA-ban. Az aktivisták és a jogvédők leginkább attól tartanak, hogy hátrányos, elsősorban faji megkülönböztetéssel kerülhetnek szembe a választók, főképp a déli államokban, mint az elmúlt 50 évben bármikor.

Mindez annak köszönhető, hogy számos államban módosították a választási törvényt azt követően, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság három évvel ezelőtt alkotmányellenesnek mondta ki az 1965-ben meghozott, történelmi jelentőségű, diszkriminációellenes, szavazati jogokról szóló törvény kisebbségi választók jogainak védelmére hivatott cikkét. A kérdéses paragrafus azt írta elő, hogy az egyes államokban a választási törvény megváltoztatásához előzetes, szövetségi szintű beleegyezés szükséges. Eltörlésébe a bírák többsége arra hivatkozva egyezett bele, hogy azt egy évtizedekkel ezelőtti, sokkal inkább diszkriminációt alkalmazó korban fogadták el.

A választás szigorítására vonatkozó előírások közé tartozhat a szavazóhelyiségek nyitva tartásának lerövidítése, a szavazáshoz szükséges, fényképes vagy egyéb személyazonosító igazolvány megkövetelése, a szavazók hivatalos jegyzékének megszűrése, valamint annak a lehetőségnek az eltörlése, hogy a szavazás napján regisztrálhassanak a választók a voksolásra. Számos szakértő szerint ezek az előírások hátrányos helyzetbe hozzák az alacsony jövedelmű szavazókat, a fiatalokat és a kisebbségeket, akik hagyományosan inkább a demokrata párt jelöltjére adják voksaikat.

Az EBESZ szóvivője, Thomas Rymer azt mondta, hogy ötszázban maximálták az USA-ba küldendő megfigyelők számát, de figyelembe veszik a polgárjogi szervezet által írt levelet arra vonatkozóan, hova küldjék el munkatársaikat.

A levél szerzői azt kérték az EBESZ-től, hogy nyolc államra összpontosítsa erőforrásait. Ilyen például Pennsylvania és Észak-Karolina, ahol a november 8-ai választás eredménye nagyon szorosnak ígérkezik a két elnökjelölt, Donald Trump és Hillary Clinton között.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére