Öt éve vágták el Európa torkát
2016.10.20. 18:58
Fél évtizede ölték meg Líbia diktátorát, Moammer Kadhafit.
Öt évvel ezelőtt csúcsosodott ki az Arab Tavasznak elnevezett felkelés az afrikai államokban és a közel-keleten. A tüntetéssorozatból legrosszabbul Szíria és Líbia jött ki, mindkét országot megbénította a hosszú évek óta tartó polgárháború. Moammer Kadhafi hatalomból való eltávolítása, majd későbbi kivégzése teljes csődbe taszította az országot és ennek köszönhetően Európát is.
A megüresedett elnöki pozíciót három nagy erő próbálta megszerezni. Két demokratikusnak hívott, ám annak nemigen nevezhető kormányzat igyekezett megszilárdítani a hatalmát. Az ország keleti részében, Bengázi központtal alakult meg egy kormányzat. Líbia nyugati részében, Tripoliban működésbe lépett egy parlament, míg az ország közepén, Kadhafi szülővárosában, Szúrtban az Iszlám Állam vette át a hatalmat.
A régióban létrejött állapotokról a Vice News készített korábban egy remek riportot:
Moammer Kadhafi eltávolításával azonban Európa is rettenetesen rosszul járt. A diktátor korábban Franciaországgal, ám a hírek szerint több más országgal is titkos paktumot kötött, melyben megállapodtak, hogy gazdasági kedvezményekért cserébe megállítják az országon keresztülhaladó fekete-afrikai migránsokat.
Az országban a diktátor kivégzése óta gyakorlatilag leálltak a közigazgatási szervek, a rendőrség és a katonaság pedig több részre szakadt, egységesnek és erősnek egyáltalán nem nevezhetőek. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy hatalmas teret nyert a Szíria és Irak nagy részét elfoglaló terrorszervezet, az Iszlám Állam.
Az ISIS nagy előnye a térségben, hogy a kőolaj- és földgázmezők jelentős része fölött ők vették át az irányítást, ami hatalmas gazdasági előnyt jelent számukra annak ellenére is, hogy csak nyomott áron tudják az ásványkincseket értékesíteni a feketepiacon.
2016 elején az Egyesült Államok közbenjárásával sikerült megbékíteni az ország keleti- és nyugati felén létrejött kormányzatokat, az így létrejött egységkormány pedig hónapok óta igyekszik visszaszerezni az ISIS területeit, ám eddig jelentős sikert arattak, hisz Szúrt városának csak egyes külső kerületeit sikerült elfoglalniuk.
Mindenkinek az az érdeke, hogy visszatérjen a stabilitás az országba, hisz akkor meg lehetne állítani az Afrikából érkező egyre súlyosabb gondot okozó illegális migrációt, valamint a rend helyreállításával ismét a fejlődés útjára léphetne a jelentős gazdasági potenciállal rendelkező állam.