Összeszedte a bátorságát, és kilépett az árnyékból a tálibok imádott vezetője
2021.11.02. 11:40
Ugyan a tálibok megtiltották mindenféle fénykép vagy videó készítését a legfelsőbb vezető megjelenéséről, de információk szerint részt vett egy iszlám szemináriumon Kandahar városában, ahol a vallási iskola igazgatója szerint Akhundzada „körülbelül 700-800 diákot üdvözölt”, akik „sírtak” a boldogságtól, amikor meglátták, és örömmámorban úsztak, amikor köszönthették.
A tálib rezsim hangfelvételt is kiadott Akhundzada beszédéről, amelyben állítólag a „bátor katonákhoz és tanítványokhoz” szólt az iskolában.
Allah jutalmazza meg Afganisztán elnyomott népét, amely 20 éven át harcolt a hitetlenekkel és az elnyomókkal. Itt az a szándékom, hogy imádkozzak teérted, te pedig imádkozz énértem”
– hallatszott a hangfelvételen. Ezután pedig mintegy tízperces ima következett a tálibok „mártírjaiért”, a sebesült harcosokért és a közelmúltban beiktatott köztisztviselőkért.
Imádkozzunk azért, hogy sikeresen jöjjünk ki ebből a nagy próbatételből. Allah segítsen minket erősnek maradni”
– zárult a felvétel.
Az Arab News vasárnap írt azokról a spekulációkról, amelyek szerint a visszahúzódó „hűséges parancsnok” már ki szeretne lépni az árnyékból, és közvetlenebb és nyilvánosabb ellenőrzést szeretne vállalni a tálib kormány felett. Az al-Kaida terrorszervezet vélhetően ebbe beleegyezett. Különböző tálib tisztviselők azt állítják, hogy rendszeres kapcsolatban állnak Akhundzadával, de ő általában csak a muszlim ünnepeken rögzített üzeneteken keresztül szól a köztisztviselőkhöz.
Korábban a független afganisztáni Tolo News szólaltatott meg szkeptikusokat, akik azt állították, hogy Akhundzada megsérülhetett vagy meghalt akkor, amikor 2020 tavaszán bombatalálat ért egy biztonságos házat. Ezt a tálibok már régóta alaptalan pletykának és ellenséges propagandának minősítik, a szkeptikusok azonban úgy vélik: ha életben van, akkor joguk van látni vagy hallani a legfelsőbb vezetőjüket, nincs oka láthatatlannak maradni.
Szombaton a tálib rezsim ismét felszólította Afganisztán népét és az egész világot, hogy ismerjék el legitimnek az új kormányt.
Üzenjük Amerikának, hogy ha nem ismernek el minket, akkor az afgán probléma fennmarad a jövőben is, és a régió problémája könnyen a világ problémájává fajulhat”
– üzente a tálibok szóvivője, aki hozzátette: Mudzsahid azt állította, hogy az Egyesült Államok inváziója, amely 2001-ben elüldözte a hatalomból a tálibokat, tárgyalásokkal és politikai kompromisszumokkal, megfelelő diplomáciai elismeréssel megoldható lett volna. Azonban még egyetlen idegen hatalom sem ismerte el a tálibokat Afganisztán legitim vezetőiként.