Óriási adok-kapok indult a német politikusok között a G20-as zavargások apropóján
2017.07.12. 15:58
A zavargások után most koalíciós összetűzésbe torkollott a szövetségi kormányt alkotó pártok közti vita.
A pártok a hamburgi G20-csúcs alatt történt zavargásokról folytattak vitát, ami kissé elmérgesedett.
Aki elfogadhatatlan módon Hamburg szociáldemokrata (SPD) polgármestere, Olaf Scholz távozását követeli a hét végén történt rendbontások miatt, annak a kancellár, Angela Merkel lemondását is követelnie kell"
– jegyezte meg például egy szerdai lapinterjúban Sigmar Gabriel alkancellár-külügyminiszter, az SPD egyik vezető politikusa, a párt korábbi elnöke.
A Berliner Morgenpost című lapnak elmondta, hogy a Merkel vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetségnek csak a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás fontos, és a hamburgi zavargások ügyét felhasználva "gonosz és alávaló választási kampányt folytat".
Ezzel szemben a dolga az lenne, hogy a szociáldemokratákkal együtt választ keressen arra a kérdésre, hogy a hamburgi erőszakos bűnözők miként tudták európai szinten megszervezni magukat, miként fordulhatott elő, hogy az európai rendőri szervek és a hírszerző szolgálatok nem rendelkeztek elég információval a szervezkedésről és nem tudták megakadályozni a zavargók beáramlását Hamburgba.
Sigmar Gabriel szerint "az álnokság csúcsa", hogy miközben Angela Merkel és kancelláriaminisztere, Peter Altmaier "krokodilkönnyeket ejt" és a szolidaritásáról biztosítja Olaf Scholzot, a CDU/CSU alsóbb szintjein "országos hangulatkeltés" zajlik a szociáldemokraták ellen "az úgynevezett baloldali terror" állítólagos támogatása miatt.
"Gabrielnél kiégtek a biztosítékok" – mondta a CSU főtitkára, Andreas Scheuer a Bild című lapnak. A CDU konzervatív irányzatának egyik vezető alakja, Jens Spahn pedig azt mondta, hogy Sigmar Gabriel felháborodást színlelve el akarja terelni a figyelmet az igazán fontos kérdésről, arról, hogy a német baloldali pártok (SPD, a Zöldek és a Die Linke) miért viszonyulnak közömbösen a szélsőbaloldalhoz.
A hamburgi zavargások után széles körű társadalmi vitára van szükség a szélsőbaloldal társadalmi beágyazottságának okairól – tette hozzá a CDU elnökségi tagja.
A baloldaliság és az erőszak egymást kölcsönösen kizáró fogalmak"
– reagált kedden Martin Schulz pártelnök-kancellárjelölt. Az SPD, a Zöldek és a Die Linke részéről is elítélték a zavargásokat és elhatárolódtak az erőszakos bűncselekmények elkövetőitől.
Thomas de Maizere szövetségi belügyminiszter egy hétfői nyilatkozatában kiemelte, hogy a hatóságok lemaradásban vannak a szélsőbaloldal felől fenyegető veszélyek elhárításában. El kell érni, hogy "pontosan ugyanazzal a keménységgel" szálljanak szembe a szélsőbaloldali erőszakkal, mint a szélsőjobbról fenyegető veszélyekkel.