Obamának egy afroamerikai múzeum megnyitása adott okot, hogy beszéljen az eldurvult incidensekrõl
2016.09.25. 14:58
Barack Obama amerikai elnök megnyitotta szombaton Washingtonban az Afromerikai Történelem és Kultúra Nemzeti Múzeumát, és beszédében nagy teret szentelt a társadalmi megbékélés fontosságának, a fekete közösségek és a rendfenntartó erők közötti feszültségnek, különös tekintettel a közelmúltbeli, halálos áldozatokat is követelő incidensekre.
A múzeum Washington szívében, a Fehér Ház és a Capitolium közötti Mall múzeumi negyedében nyílt meg. A múzeum létrehozásának ötlete már évtizedekkel ezelőtt felmerült, de csak 2003-ban írta alá a múzeum megalapításáról szóló törvényt George W. Bush, akkori elnök. Az építkezés 2012-ben kezdődött meg.
Megnyitó beszédében Barack Obama meggyőződését fejezte ki, hogy a múzeum segít majd gazdagabb és teljesebb történelmi képet adni arról, hogy kik is valójában az afroamerikaiak. Kifejtette: "ennek ismeretében jobban megértjük önmagunkat és egymást is, ez összeköt bennünket és ismételten megerősíti, hogy mindannyian együtt vagyunk Amerika, s hogy az afrikai-amerikai történelem nem elválasztható a mi tágabb amerikai történelmünktől."
Mint mondta, "hazafias cselekedet" megérteni az afroamerikaiak történetét, és ezzel valamennyi amerikai múltbeli viszontagságait is. "Mi nem teher vagyunk Amerikának, vagy folt Amerikán, vagy a szégyenkezés és a szánalom tárgya, mi vagyunk maga Amerika, és ez a múzeum ezt magyarázza el."
Obama utalt arra is, hogy a múzeum segíthet történelmi keretbe helyezni a napjainkban tapasztalható feszültségeket is a rendfenntartó erők és a fekete közösségek között, és ezzel összefüggésben Charlotte, Tulsa és Ferguson városok nevét említette.
A jelenlegi feszültségekre utalva azonban Obama elnök a fekete közösségekhez is szólt, s leszögezte: a múlt örökségét nemcsak az afroamerikaiak cipelik a vállukon és ápolják, hanem a fehér bőrűek közösségei is, és ezt a most megnyílt múzeum az afroamerikai látogatóknak is megtaníthatja.
A megnyitón jelen volt George W. Bush, valamint Bill Clinton korábbi amerikai elnök, John Roberts, a legfelső bíróság elnöke, az amerikai polgárjogi mozgalom képviselői és politikusok egész sora. A megnyitó után pedig az amerikai művészvilág olyan ismert képviselői adtak szabadtéri műsort, mint Denyce Graves, Steve Wonder, Patti LaBelle vagy Robert De Niro és Angela Bassett, akik afroamerikai írók és költők alkotásaiból tartottak felolvasást.
(MTI)