Obama egyedül marad
2015.11.20. 09:18
A republikánus többségű amerikai képviselőház megszavazta – 289-137 arányban – csütörtökön azt a törvénytervezetet, aminek az értelmében felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását mindaddig, amíg a kulcsfontosságú nemzetbiztonsági intézmények nem kezeskednek arról, hogy személy szerint nem jelentenek kockázatot.
Ben Carson az egyik legnépszerűbb republikánus elnökjelölt-aspiráns a szír bevándorlókat egyenesen veszett kutyákhoz hasonlította:
Ha egy veszett kutya rohangál a környéken, akkor önök valószínűleg nem fognak semmi jót feltételezni arról a kutyáról"
Hozzátette, hogy olyan szűrési mechanizmusokat kell bevezetni az Egyesült Államokban, amelyek lehetővé teszik, hogy megállapítsuk, kik a veszett kutyák – utalva a menedékkérők biztonsági átvilágítására.
Az, hogy a törvénytervezet ekkora többséggel fogadták el az elnök bevándorlási politikájának elszigetelődését jelzi, ugyanis a republikánusok mellett 47 demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott a képviselőházban így akár az elnöki vétó felülírásához is elegen lehetnek azok, akik nem értenek egyet az elnök politikájával.
Az Amerikai törvényhozás felsőháza a szenátus várhatóan csak november 26-a után tűzi napirendre a törvénytervezetet, amit a várakozások szerint a szenátusi demokraták megkísérelnek majd megakadályozni, mivel a szíriai és az iraki menekültek befogadásának felfüggesztése helyett inkább az amerikai vízummentességi programban vezetnének be szigorításokat
A múlt heti párizsi terrortámadásokkal kapcsolatban felmerült, hogy a vízummentességi program az amerikai biztonsági rendszer gyenge pontja lehet, mivel a merényletek fő szervezőjének, Abdelhamid Abaaoudnak, a Da'es tagjának belga állampolgárként nem lett volna szüksége vízumra a beutazáshoz.
Ha egy terrorista megkísérel bejutni az országba, akkor nagy valószínűséggel a vízummentességi program réseit próbálja meg kihasználni"
– jelentette ki Chuck Schumer demokrata szenátor.
A demokraták között nem csak Obama bevándorlás politikájával kapcsolatban fogalmazódnak meg ellenvélemények.
Bernie Sanders demokrata elnökjelölt-aspiráns szerint egy új katonai szervezetre lenne szükség aminek Oroszország is tagja, ezzel a mostanitól eltérő külpolitikai irányt szabna az országnak.
A vermonti szenátor pontosan egy olyan új, Oroszországot és az Arab Liga tagállamait is magában foglaló nemzetközi szervezet létrehozását javasolta, ami képes felvenni a harcot a globális harcot a szélsőségesekkel.
Egy olyan új szervezetet kell létrehoznunk, mint a NATO, hogy szembeszálljunk a 21. század biztonsági kihívásaival"
– mondta az önmagát demokratikus szocialistaként jellemző politikus.
Együtt kell működnünk a NATO-partnereinkkel, dolgoznunk kell azon, hogy a koalíciót kiterjesszük Oroszországra és együtt kell működnünk az Arab Liga tagállamaival"
– tette hozzá.
(MTI)