Nem fizetnek a görögök
2015.11.10. 09:43
Az Eurozóna pénzügyminiszterei rövid pórázon tartják a görögöket. Ciprasz kormányán egyre nagyobb a nyomás. A görögöknek egy hete van, hogy ígéreteikhez mérten befejezzék a görög bank- és pénzügyi szektor átalakítását.
A görög bankigazgatás teljes átalakítása és az ingatlan árverési szabályok megváltoztatása volt az Eurozóna országainak egyik feltétele, amiért cserébe hitelt folyósítanak a hatalmas adósságban úszó Görögországnak. Amennyiben a görögök sikerrel hajtják végre az átalakításokat, úgy az ország 2,15 milliárd eurónyi pénzügyi segélyt kap első részletként.
Az Eurozóna pénzügyminiszterei havi találkozójukon sürgették az athéni kormányt a bankszektor és a bankigazgatási rendszer megállapodás szerinti átalakítására, hogy elkezdődhessen a szektor újratőkésítése.
A megállapodás értelmében Görögország 86 milliárd eurónyi segélyt kaphat a következő években, ha teljesíti a pénzügyi segélyt folyósító tagállamok által kijelölt legalább ötven reformot. A hitelezők szerint Athén sok szempontból mégsem tartja magát a megállapodáshoz.
A reformokat a jövő hét elejéig végre kell hajtani"
- mondta Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter.
A nyári megegyezés alapján Görögországnak már október közepéig végre kellett volna hajtania a pénzügyi szektorban szükséges reformokat. A szeptemberi választások, az ideiglenes kormány és a hosszú kampányidőszak miatt azonban ezek az intézkedések elhúzódtak. Októberben a másodjára megválasztott Ciprasz tiltakozását fejezte ki a hitelezők által megnevezett népszerűtlen reformintézkedésekkel szemben.
A banki szabályok értelmében a bankok lefoglalhatják azoknak a háztulajdonosoknak az ingatlanait, akik nem fizették hiteleiket. Közben az újraválasztott Sziriza gőzerővel küzd azért, hogy a görög bankok ne vegyék el az emberek lakhatását. A kormány arra kérte a bankokat, hogy a 300 ezer eurónál alacsonyabb értékű ingatlanokat határozatlan ideig még ne vegyék el az emberektől. A kormány intézkedésivel szemben a hitelezők túl magasnak találták az összeget.
Lehetetlen feltőkésíteni a bankokat, ha a banki szabályozás keresztbe tesz a bankok természetes működésének, és nem engedélyezi számukra, hogy begyűjtsék biztosításokból és hiteltörlesztésekből származó igényeiket"
- mondta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.
A hitelezők attól tartanak, hogy a görög kormány intézkedései nem ösztönzik hiteleik kifizetésére az embereket.
Meg kell találnunk a leghatékonyabb módot arra, hogy megvédjük a legsebezhetőbbeket, de meg kell bizonyosodnunk arról is, hogy a kötelezettségeiket tudatosan nem teljesítők nem fognak részesülni a segítségben"
- mondta Pierre Moscovici, az unió gazdasági-és pénzügyeinek biztosa.
(WSJ)