Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nincs kegyelem: leszámoltak a függetlenséget támogató katalán politikusokkal

Bokor Gábor

2019.10.14. 18:00

9 és 13 év közötti börtönbüntetést kaptak.

A héttagú bírói testület egyhangú döntése értelmében a legmagasabb büntetést Oriol Junqueras volt katalán elnökhelyettes kapta, akit közpénz hűtlen kezelésének bűncselekményében is bűnösnek találtak. Zendülés, közpénz hűtlen kezelése miatt Raül Romeva, Jordi Turull és Dolors Bassa volt katalán kormánytagokra 12 éves börtönbüntetést szabtak ki. Joaquin Forn, Josep Rull 10 év hat hónapot, Carme Forcadell volt katalán parlamenti elnök 11 és fél évet kapott, mert a bíróság szerint zendülést követtek el, amely közrendellenes bűncselekménynek számít a spanyol jogban.

Jordi Sánchez és Jordi Cuixart, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) és az Ómnium Cultural civil politikai szervezet egykori vezetőit szintén zendülés bűncselekményében találták bűnösnek, kilenc év börtönre ítélték őket. Nem kell börtönbe vonulnia Santi Villa, Meritxell Borras és Carles Mundó volt katalán kormánytagoknak, akiket pénzbüntetéssel sújtottak engedetlenség bűncselekménye miatt. Tíz hónapon keresztül napi 200 eurót kell fizetniük, ami összesen meghaladja a 60 ezer eurót (20 millió forint).

Az összes vádlottat a börtönbüntetésükkel megegyező időre eltiltották a közügyek gyakorlásától. A pénzbüntetésre ítélt három politikus esetében ez 1 év nyolc hónap. A bíróság indoklása szerint mindannyian kezdettől fogva tisztában voltak azzal, hogy „jogilag életképtelen” népszavazást terjesztettek elő, amelyet azonban úgy mutattak be, mint amely elvezet a független katalán köztársasághoz. A katalán parlament döntéseivel pedig a jogszerűség látszatát igyekeztek megteremteni, elhitetve az emberekkel, hogy szavazatukkal hozzájárulnak a köztársaság megteremtéséhez.

A vádlottak összehangolt stratégia részeként politikai szervezetekkel összefogva mozgósították a lakosságot, hogy így gyakoroljanak politikai nyomást

– érvelt a bíróság.

Fotó: AFP

Az ítélet szerint az erőszakos események teljesen elégtelenek voltak a tényleges területi függetlenség és az alkotmány hatályon kívül helyezésének kikényszerítéséhez, ezért a bíróság elvetette az alkotmányos rend ellen irányuló, 25 év börtönnel sújtható lázadás bűncselekményét, amelyet az ügyészség kezdeményezett eredetileg. A 2017. október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt indult perben tizenketten kerültek a vádlottak padjára, közülük kilencen előzetes letartóztatásban vannak, többen csaknem két éve.

A februárban kezdődött per során a legfelsőbb bíróság 52 tárgyalást tartott és 422 tanút hallgatott meg, köztük Mariano Rajoyt, Spanyolország volt miniszterelnökét. Az eljárásban a vádlottak ártatlannak vallották magukat az ellenük felhozott vádpontokban.

Az én nézőpontomból az, amit tettünk nem bűncselekmény, és azokból a bűncselekményekből, amelyeket nekünk akarnak tulajdonítani, nem követtünk el semmit

– fogalmazott Junqueras.

Carles Puigdemont leváltott katalán elnök és egykori kormányának vele együtt külföldre menekült négy tagja ebben az eljárásban nem ült a vádlottak padján, mivel a spanyol bíróság által kért kiadatásukat Belgiumban és Németországban is elutasították. Spanyolországban viszont elfogatóparancs van érvényben ellenük. A volt elnök Twitter-oldalán szörnyűnek nevezte, hogy összesen 100 év börtönt kaptak a katalán politikusok.

Úgy kell reagálni, mint még soha. Fiaink és lányaink jövőjéért. A demokráciáért. Európáért. Katalóniáért

– fogalmazott.

Az ítélet nyilvánosságra hozatalát követően tüntetések kezdődtek Katalónia-szerte. A várható megmozdulások miatt korábban megerősítették a hatósági jelenlétet több vasútállomáson, a barcelonai repülőtéren, bírósági és állami intézmények épületeinél. Quim Torra függetlenségpárti katalán elnök elmarasztaló ítélet esetére már korábban békés utcai megmozdulásokra, polgári engedetlenségre biztatott. A Katalán Nemzetgyűlés (ANC) nevű civil szervezet külföldön tervez demonstrációkat a spanyol nagykövetségek előtt, például Londonban és Brüsszelben.

A katalán kormány elutasítja, igazságtalannak és antidemokratikusnak tartja a katalán függetlenségi vezetők elítélését, míg a spanyol kormány elfogadja és tiszteletben tartja a legfelsőbb bíróság hétfői döntését.

Az ítélet a demokrácia megsértése és a katalán társadalom lenézése

– fogalmazott Quim Torra katalán elnök az ítélet nyilvánosságra hozatalát követően tett televíziós nyilatkozatában, hangsúlyozva, hogy népszavazást rendezni nem bűncselekmény, majd azzal folytatta, hogy az ítélet egy politikai per, a katalán önrendelkezési jog és függetlenségi mozgalom elleni eljárás eredménye.

Fotó: AFP

Nem igazságszolgáltatás zajlott, hanem bosszú, kitalált cselekményekkel, hamis beszámolókkal

– mondta.

A katalán kormány kedden rendkívüli ülést tart, Torra pedig levélben kezdeményez találkozót VI. Fülöp spanyol királlyal és Pedro Sánchez ügyvezető spanyol kormányfővel. Pedro Sánchez rendkívüli sajtótájékoztatóján méltatta a bíróság független munkáját, valamint hangsúlyozta a törvény előtti egyenlőség és a jogszabályok betartásának fontosságát, amely mindenkit egyformán kötelez. Mint mondta, az ítélet a spanyol alkotmány három elvének megsértésén alapul, ezek pedig az egyenlőség, a területi sokszínűség és az ország területi egységének sérthetetlensége.

Az ügyvezető miniszterelnök szerint a függetlenségi vezetők figyelmen kívül hagyták a katalán társadalom nem függetlenségpárti többségének jogait, de törekvéseik megbuktak. Arra kérte a katalán kormányt, hogy minden katalánt képviseljen, ne csak egy kisebbséget.

Az ítélet kihirdetése után új időszak kezdődik, amelynek egyik fő pillére ismét az egyetértés kell, hogy legyen

– mondta Pedro Sánchez.

Közben ismét nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Carles Puigdemont ellen. A határozatot néhány órával azután hozta meg Pablo Llarena bíró, hogy a legfelsőbb bíróság a kilenc katalán függetlenségi vezetőt elítélte. Az elfogatóparancsot most a közrend elleni bűncselekménynek számító zendülés és közpénz hűtlen kezelése miatt kérte a spanyol bíróság Puigdemont ellen. A spanyol hatóságok abban bíznak, hogy Belgium ezúttal kiadja a két éve önkéntes száműzetésben ott élő függetlenségi politikust. A belga bíróság akkor a kérelem szabálytalanságára hivatkozott, míg a német bíróság a vádpontok közül nem látta megalapozottnak a lázadás bűncselekményét, és csak hűtlen kezelés miatt adta volna át a politikust a spanyol hatóságoknak.

Carles PuigdemontFotó: AFP

A 2017. október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt indult perben zendülés miatt kilenc katalán függetlenségi vezetőt ítélt a spanyol legfelsőbb bíróság 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre. Négyüket közpénz hűtlen kezelésének bűncselekményében is vétkesnek találták. Az ítélet nyilvánosságra hozatalát követően nagyszabású tüntetések kezdődtek Katalónia-szerte.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére