Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Netanjahu titkos találkozón utasította el az izraeli-palesztin békét

Tóth Dalma

2017.02.19. 15:58

Egy évvel ezelõtt egy titkos találkozón lehetõség adódott az izraeli-palesztin viszály felszámolására, de Benjamin Netanjahu miatt nem sikerült nyélbe ütni a megállapodást.
AKABA, 15:58

Egy évvel ezelőtt egy titkos találkozón lehetőség adódott az izraeli-palesztin viszály felszámolására, de Benjamin Netanjahu miatt nem sikerült nyélbe ütni a megállapodást.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy évvel ezelőtt titokban találkozott Egyiptom és Jordánia vezetőjével a jordániai Akabában, hogy az izraeli-palesztin viszályt is lezáró regionális békemegállapodásról tárgyaljanak. Segítségükre volt John Kerry volt amerikai külügyminiszter is, de Netanjahu végül elutasította a javaslatot – írja a Háárec című izraeli újság. 

Múlt szerdán a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnökkel tartott sajtótájékoztatóján Benjámin Netanjahu egy újszerű, szélesebb, regionális békekezdeményezés ötletét vetette fel, amelyhez sikerült megszereznie Trump támogatását is. 

A Háárec szerint azonban ez a javaslat korántsem olyan új, mint azt ahogy az izraeli miniszterelnök előadja. Tavaly már készítettek egy hasonló békekezdeményezést, de Netanjahu visszakozása miatt kudarccal végződött a kísérlet. A tárgyalásokba bevonták Egyiptomot, Jordániát és a térség szunnita iszlám arab államait is. A kezdeményezés lezárta volna a sok évtizedes palesztin-izraeli viszályt is. A terv részeként a régió országai elismerték volna Izraelt zsidó államként, valamint újraindították volna az izraeli-palesztin béketárgyalásokat. 

A lap az Obama-kormányzat egyik névtelenséget kérő, korábbi vezető tisztviselőjére hivatkozva azt állítja, hogy tavaly február 21-én, a Vörös-tenger partján lévő kikötővárosban, Akabában titkos találkozót tartott John Kerry, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök, II. Abdalláh jordániai király és Benjámin Netanjahu. A megbeszélésen Mahmúd Abbász palesztin elnök nem vett részt, de előre tájékoztatták a részletekről. 

A béke ezen megkötésének kísérlete az újság szerint azért esett kútba, mert Netanjahu a találkozón kerülte az egyértelmű választ. Fenntartásait hangoztatta, mondván, aligha tudná megszerezni a tervhez jobboldali-vallásos koalíciós kormánya támogatását, majd később kormánya jobbra történő kiszélesítésével elutasította a tervet.

Az akabai találkozó révén Netanjahunak sikerült koalíciós tárgyalásokra késztetnie a parlamenti ellenzék és a szociáldemokrata Cionista Tábor vezetőjét, Jichák Hercogot, de Netanjahu később a békekezdeményezés elvetésével még inkább jobboldali irányba tolta el kormányát, így a jobboldali ultranacionalista Izrael a Hazánk pártot vette be a kabinetbe, és annak vezetőjét, Avigdor Libermant kinevezte védelmi miniszterré. 

Az izraeli miniszterelnök vasárnap pártja, a Likud frakcióülésén elismerte, hogy részt vett az akabai csúcson. Ugyanakkor azt állította, hogy nem John Kerry, hanem az ő ötlete volt a regionális békekezdeményezés, és a Háárecben közzétett részletek pontatlanok. 

Izrael és a palesztin fél között 2014 tavasza óta szünetelnek a tárgyalások. Rámalláh elsősorban azért nem folytatta az egyezkedést, mert Jeruzsálem nem volt hajlandó lemondani az izraeli telepes építkezésekről Ciszjordániában, a leendő palesztin állam földjén. Izrael szerint a békefolyamat legfőbb akadálya nem a telepespolitika, hanem az, hogy a palesztinok nem hajlandók elismerni Izraelt zsidó államként.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére