Nemzetközi sajtószemle
2016.02.29. 12:48
Hans-Georg Maassen, a német alkotmányvédelmi hivatal elnöke kijelentette, hogy Németországban robbanásveszélyessé vált a helyzet: az ellenőrizetlen bevándorlás jelentős biztonsági kockázatot jelent, mivel a hatóságok már nem tudják, hogy ki tartózkodik az országban. Hozzátette, az új helyzet a jobboldali szélsőségesség megerősödéséhez vezetett és egy iszlamista vagy szélsőjobboldali támadás a helyzet eszkalációjához vezethet, olvasható a német gazdasági portálon.
Maastricht megbukott: az EU hibás gazdaságpolitikát folytat címmel a cikk azt írja: az EU-ban érvényes költségvetési hiányhatárok már csak papíron léteznek. Azok betartását az államok egyre kevésbé érzik magukra nézve kötelezőnek. Ugyanez vonatkozik az államadósságra. A maastrichti kritériumok szerint az nem lépheti túl a GDP 60 százalékát. Ehelyett az uniós tagországok átlagosan csaknem 90 százalékosban vannak eladósodva. Mára kiderült: a maastrichti kritériumoknak a kukában a helye, ahogyan az uniós gazdaságpolitikának is, amelyek alapján kitűzték ezeket a kritériumokat.
Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Facebookon azzal kommentálta washingtoni kollégája, Mark Toner, az amerikai külügyminisztérium szóvivőjének a kijelentését, mely szerint Oroszország „fogja be a pofáját”, hogy „amennyiben Oroszország nem fogja be a pofáját, önök esélyt kapnak arra, hogy tájékozódhassanak arról, hogy mi történik valójában Szíriában”. Zaharova egyúttal elítélte az amerikai szóvivő diplomatákhoz méltatlan kijelentését.
Az egyiptomi idegenforgalmi ágazat tavaly novembertől idén februárig mintegy 2,3 milliárd dollárt vesztett azt követően, hogy Oroszország felfüggesztett minden járatot Egyiptomba és onnan Oroszországba, miután 224 ember halt meg egy Egyiptom fölött lezuhant orosz utasszállítón. Az orosz hírszerzés szerint a gépet terrortámadás érte.
Az idő egyre jobban kifut az EU 28 tagországa lába alól, hogy koordinált lépéseket tegyenek az európai migránsválság szabályozott mederbe terelésére. Az elején Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke arra figyelmeztette az unió vezetőit, hogy „európai megoldásokat” kell találniuk a válságra, amikor március 17-én Brüsszelben találkoznak, mert különben súlyos válsággal néznek szembe, amikor nyáron újra indul a menekültáradat a Közel-Keletről és Észak-Afrikából. Ezt a figyelmeztetést most éppen a csúcs előtti hetekben az uniós kormányok egyre kevésbé veszik figyelembe, a közös megoldások helyett pedig egyoldalú lépéseket helyeznek előtérbe – írja a brit világlap.
Újabb Trump-botrányról ír a vezető német lap: a republikánus elnökjelölti kampány népszerű kandidátusa most Amerika-szerte felháborodást keltő kijelentéseket tett a Ku-Klux-Klanról. A CNN televíziónak adott interjújában Trump egy kérdésre válaszolva nem volt hajlandó elítélni a rasszista csoportot és azzal tért ki az állásfoglalás elől, hogy „azt akarják, olyan csoportot ítéljek el, amelyről semmit nem tudok”. Trump a (közismerten antiszemita) David Duke-tól sem volt hajlandó elhatárolódni csakúgy, mint más szélsőséges csoportoktól. Esetükben is ismerethiányra hivatkozott.
„Európa nem a migráció vagy az adósság miatt akarja kizárni Athént, hanem a kontinens hagyományos, a déli-határállammal szembeni mélyen ülő rasszizmus miatt”, idézi a tekintélyes amerikai külpolitikai folyóirat portálja a Harvard Egyetem antropológusát.
Az ukrán nacionalista Szabadság Párt elállták az ukrán-belarusz határon a Zsitomír térségben az orosz kamionok és teherautók útját – jelenti az orosz hírügynökség angol nyelvű portálja. A kamionokat ezután visszatérésre kényszerítették és közölték velük, hogy nem hajthatnak át Ukrajnán.