Németország elkezdett Amerikát játszani
2016.05.08. 21:18
A német kormány aggodalmát fejezte ki szombaton a török újságírókra államtitkok kiszivárogtatásának vádjával pénteken kiszabott súlyos börtönbüntetések miatt.
Can Dündart, a kormánykritikus Cumhuriyet napilap főszerkesztőjét öt év tíz hónap szabadságvesztésre ítélték pénteken, míg a lap ankarai irodavezetője, Erdem Gül öt évet kapott.
"A két újságíró elleni eljárás az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtó- és szólásszabadság lakmusztesztjének számít. Ezért komoly aggodalommal fogadtuk az ítélethirdetésről szóló híreket" - közölte a német külügyi tárca egyik szóvivője Berlinben. A német kormány mindig is határozottan kiállt a jogállamiság, illetve a sajtó- és szólásszabadság mellett - tette hozzá a szóvivő.
Eddig, egyedül Amerika nyilatkozta tele a sajtót az egyetemes szabadságjogok védelmében, ám úgy látszik, hogy már Merkelék is demokráciaexportba kezdtek. Törökország, pedig pont Németország miatt zsarolja az Európai Uniót. Kicsit jobban át kellett volna gondolnia Merkelnek ezt a Nagy Migránsválságot Megoldó tervezetet. Az Európai Unió eddig 170 millió eurót utalt át Törökországnak, június végéig ez az összeg a tervek szerint egymilliárd euróra emelkedik. Tehát Merkel erkölcsi magaslatról prédikál, miközben súlyos összegeket penget ki Törökországnak.
Nem árt elgondolkodni Erdogan azon kijelentésén, mely szerint, a török belpolitikáról ő dönt, ahogyan azon a tettén sem, hogy hagyta lemondani a miniszterelnökét. A cél, hogy egyszemélyi államfői hatalom alakuljon ki, s Erdogan ezt a nép érdekével magyarázza.
Erdogan közölte azt is, hogy nem hajlandó teljesíteni az Európai Unió 72 feltételét. Már a biometrikus útlevelek gyártását is elkezdték, amelyekkel be lehet utazni az Unióba.
Dündart és Gült azért állították bíróság elé, mert tavaly májusban beszámoltak arról, hogy Törökország 2014-ben fegyvereket szállított Szíriába. A Cumhuriyet a riport alátámasztására videofelvételeket is közölt. A két férfi az vádirat szerint ezzel terroristahálózatokat támogatott, kémkedett, és a kormány hatalmának megdöntésére tett kísérletet.
Ez utóbbi vádpont alól ugyanakkor mindkét újságírót felmentették. A jogvédők és újságírók által világszerte bírált perben ejtették a kémkedés vádját is, amely életfogytiglani börtönbüntetést vonhatott volna maga után. A terrorcsoportokhoz való kapcsolat vádját nem vizsgálták meg, ezzel egy másik ellenük folyó per ítéletére várnak.
(MTI)