Német gazdasági miniszter: Az olajembargó üzemanyaghiányt okozhat Berlinben
2022.05.05. 12:30
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament plenáris ülésén, az Ukrajnában zajló háború társadalmi és gazdasági következményeiről szóló vitán szerdán elmondta, hogy
Amennyiben a brüsszeli terv, az oroszok elleni azonnali olajembargó megvalósulna, benzin- és gázolajhiány lenne az egész kontinensen, amely azokban az országokban, amelyeknek nincs tengerpartja, óriási méreteket öltene. A szankciók beláthatatlan következményeket okoznának Magyarországon: azonnal áruhiány alakulna ki a boltokban, és gyakorlatilag leállna a gazdaság.
Nem véletlen, hogy a magyar kormány a végsőkig el fog menni, hogy megakadályozza a lépést. A legfrissebb hírek szerint Kovács Zoltán államtitkár a BBC-nek elmondta, hogy
De láthatóan a németeket nem annyira érdeklik a következmények.
A Die Welt beszámolója szerint Berlin-Brandenburgban az üzemanyag hiánycikké válhat. Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter szerint ennek oka a brandenburgi Schwedtben található finomítóban kialakuló esetleges olajhiány. A létesítmény többségi tulajdonosa a Rosznyefty orosz állami olajvállalat.
Habeck úgy véli, hogy a Bizottság által tervezett orosz olajembargó átmenetileg benzinhiányhoz vezethet Kelet-Németországban és Berlin környékén.
Nem zárható ki, sajnos azt kell mondanom, hogy valóban hiány lesz.”
– fogalmazott a miniszter.
Ennek az az oka, hogy a brandenburgi Schwedtben található nagy finomító kizárólag orosz olajat dolgoz fel. Az embargó miatt pedig előfordulhat, hogy „nem áll rendelkezésre elegendő olaj, és ezért korlátozott ideig túl kevés lesz a benzin”.
Habeck azonban megnyugtatott mindenkit, mondván a megoldáson dolgoznak.
A brandenburgi Schwedtben található PCK-finomító a Berlin-Brandenburg térség legfontosabb kőolajtermék-szolgáltatója. A PCK-ban feldolgozott nyersolajat Oroszországból a Barátság vezetéken keresztül szállítják.
A zöldpárti politikus a gázellátásról is szólt.
Szerinte „a gázzal fűtött családi házak az utolsók, amelynek állami beavatkozástól kell tartaniuk”,
„Ha Putyin elzárná a gázcsapot, nem lenne azonnali vészhelyzet. De meg kell néznünk, hogy a fogyasztás és a későbbi szállítás hogyan egyensúlyozza ki egymást, és a nagy feladat az, hogy a tárolók tele legyenek a jövő télre.” – mondta.
A minap Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter arról beszélt, hogy az embereknek vésztartalékok felhalmozásával kell felkészülniük arra, hogy nem lesz áram Németországban.
Ha az áram hosszabb időre kiesik, vagy a mindennapi élet más módon korlátozódik, akkor mindenképpen van értelme, hogy legyen otthon egy vészhelyzeti készlet.”
– mondta.