Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

"Nem szabad hamis vitába bocsátkoznunk a szabadságról és a biztonságról"

2015.11.18. 16:38

EURÓPA, 16:30

Itt az ideje az uniós utasadat-nyilvántartási rendszer bevezetésének, amelyről már öt éve beszélünk Európában

– jelentette ki Jorge Fernández Díaz spanyol belügyminiszter az Interpol terrorizmus elleni küzdelemmel foglalkozó munkacsoportjának sevillai tanácskozásán szerdán.

Nem szabad hamis vitába bocsátkoznunk a szabadságról és a biztonságról, (...) meg vagyunk győződve arról, hogy a nagyobb biztonság nagyobb szabadságot garantál, és biztonság nélkül nem beszélhetünk szabadságról"

– fogalmazott a politikus utalva arra, hogy a regiszter ellenzői szerint a nyilvántartás olyan alapvető jogokat sértene, mint például a magánélethez és adatvédelemhez való jog.

Az Interpol sevillai tanácskozásán 39 ország 120 szakértője gyűlt össze, fő témájuk a külföldi, többek között európai állampolgárok részvétele a terrorista szervezetekben. A megbeszélés egy perces néma megemlékezéssel kezdődött a pénteki párizsi merényletek áldozatainak emlékére.

A nemzetközi rendőri szervezet adatbázisában 50 országból mintegy 5600 olyan személyt tartanak nyilván, aki kapcsolatba hozható a dzsihadista terrorizmussal, ráadásul a becslések szerint mos is mintegy 35 ezer külföldi harcol a terroristák oldalán, akik ha visszatérnek a hazájukba, nem kizárható, hogy merényletet követnek el.

Jürgen Stock, az Interpol német főtitkára videoüzenetében is erről az adatbázisban lévő "nagy lyukról" beszélt és sürgette a nemzetközi együttműködés valamint az adatok cseréjének fokozását, hogy elkerüljék a további támadásokat.

A terrorista fenyegetés globális, és képes lecsapni bárhol, bármikor"

– jelentette ki.

Jorge Fernández Díaz hangsúlyozta: tudatában vannak annak, hogy egy esetleges terrortámadás szempontjából Spanyolország is a magas kockázatú országok közé tartozik, de a fegyveres erők és a titkosszolgálatok munkájának köszönhetően az elmúlt 11 évben nem történt terrorcselekmény a dél-európai országban.

2004 óta 68 műveletben összesen 650 embert tartóztattak le a hatóságok, akik összefüggésbe hozhatók valamilyen terrorszervezettel. Csak idén 36 akciót hajtottak végre és 91 embert fogtak el.

Szigorításokat tervez Szlovákia is a terrorizmus elleni harc jegyében – jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök a pozsonyi kormány biztonsági tanácsának szerdai ülése után.

Az elsősorban a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartást érintő változtatások konkrétumairól már jövő hétfői ülésén dönteni akar a pozsonyi kormány biztonsági kabinetje, a törvénymódosításokat gyorsított eljárásban tárgyalja majd a törvényhozás - jelentette szerdán a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség Robert Fico közlésére hivatkozva.

A várhatóan már heteken belül érvénybe lépő szigorítások sorában egyebek mellett a terrorizmussal gyanúsítottak kötelező vizsgálati fogságba vétele, valamint a rendőrség és a titkosszolgálatok jogköreinek bővítése szerepel.

Nem utasítjuk el az alkotmánymódosítás lehetőségét sem, az alapvető szabadságjogokat érintően"

– jelentette ki Robert Fico.

Hozzátette: amennyiben ilyen lépésre kerülne sor, és mivel az általa vezetett kormánypártnak, az Irány – Szociáldemokráciának (Smer-SD) nincs alkotmányos – háromötödös - többsége a pozsonyi parlamentben, találkozót fog kezdeményezni az ellenzéki pártok vezetőivel az alkotmánymódosításhoz szükséges szavazatokat megszerzése miatt.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére