Nem önkényesen lõtték fejbe a palesztin késelõt
2016.03.27. 14:08
Utólag letartóztatták azt az izraeli katonát, aki a földön fekvő – és mozgásképtelennek tűnő – palesztin késelőt agyonlőtte.
Az izraeli antiterrorista doktrína szerint ha a lehetséges elkövető a legkisebb jelét is mutatja, robbantási szándékának, akkor likvidálni kell. Ezt bizonyítja egy később előkerült videó is, hiszen a késelő körül rohangáló mentősök felindult szavaiból az vehető ki, hogy többen is gyanakodnak: a földön fekvő emberen robbanószerkezet lehet. Az eljárás protokollja szerint, ilyenkor fejbe kell lőni az elkövetőt (lehetőleg a kisagyra célozva, megbénítva a reflexív mozgást is), azért hogy ne tudja élesíteni a bombát.
Ez a terrorista még él! Ne hagyd, hogy ránk támadjon! Úgy tűnik, bomba van rajta! Ne nyúljatok hozzá, míg nem jön a tűzszerész!”
– hallatszik az egyik mentős hangja, idézi több hírportál is.
Avi Bleiert az Izraeli Antiterrorista Intézet igazgatója szerint azokat a merénylőket, akik az öngyilkosságukkal másokat is a halálba akarnak vinni, nem elég megsebesíteni, - hiszen két másodperc is elég ahhoz, hogy felrobbantsák magukat - őket likvidálni kell.
A brüsszeli események után több szakértő is megjegyezte, hogy az izraeli biztonsági erőktől, valamint a Sin Bettől (belsőelhárítás) kellene példát vegyenek az európai titkosszolgálatok. A Welt Online szerzője, Marko Martin szerint nem véletlen, hogy a húsz százalékban arabok lakta zsidó államban ma nem fenyeget belső terrorveszély.
A belföldi hírszerzés, a Shin Beth ugyanis nem hagyatkozik a digitális adatgyűjtésre, ott vannak “terepen”, nyílt titok, hogy embereik számos arab közösségben beépültek, és hatékony riasztórendszert működtetnek. Ezenkívül a repülőtereken, stadionokban, éttermekben stb. működik az “ethnic profiling“ (faji és etnikai profilozás), ami elijesztheti a potenciális elkövetőket, ezzel ellentétben Nyugaton a rendőrségi jelentések utalást sem tehenek az elkövetők etnikai vagy kulturális származására, mely egyebek mellett megnehezíti a társadalom felkészülését a lehetséges terrorcselekményekre.
A témáról kimerítő tanulmányt itt találtok. A profilalkotásról, és annak legitim eszközeiről, melyet az Európai Unióban is alkalmaznak, itt tudtok bővebb infót szerezni. Akik arra kíváncsiak, hogy az EU milyen biztonsági kihívásokkal küzd, azoknak ezt a ropogósan friss tanulmányt ajánlom.