Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nem jutott magyarellenes jelölt a szlovák elnökválasztás második körébe

Pörge Béla

2019.03.17. 08:31

Ahogyan arra számítani lehetett, Zuzana Caputová szerezte a legtöbb szavazatot, de lesz második forduló. Caputová mellett Maros Sefcovics jutott be a második körbe.

Az ötödik közvetlen szlovák elnökválasztás első körét a nem hivatalos végeredmények – a jegyzőkönyvek 95 százalékot meghaladó feldolgozottsága – szerint jelentős előnnyel Zuzana Caputová, az ellenzéki, jobboldali és liberális pártok jelöltje nyerte – írja az MTI.

Az ötödik közvetlen szlovák államfőválasztás első körének nem hivatalos végeredményei szerint Zuzana Caputovára a voksolók 40,24 százaléka adta szavazatát. Az első körben - a várakozásoknak megfelelően – Maros Sefcovic szerezte meg a második helyet, rá a választók 18,73 százaléka voksolt.

Mivel a jelöltek egyikének sem sikerült megszereznie az érvényes szavazatok több mint ötven százalékát, így március 30-án második választási kört tartanak, ahová a két legtöbb voksot megszerzett jelölt jut.

Stefan Harabín, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Meciar korábbi igazságügyi minisztere, akit ugyancsak esélyesnek tartottak a továbbjutásra, az érvényes szavazatok 14,4 százalékával a harmadik helyen végzett.

Az érvényes szavazatok 10,53 százalékával a negyedik helyen végzett Marián Kotleba, a karakteresen EU- ás NATO-kritikus, a pozsonyi sajtó által szélsőjobboldaliként jellemzett Mi Szlovákiánk–Néppárt elnöke és államfőjelöltje. Frantisek Miklosko a voksok 5,66 százalékát kapta meg, míg Bugár Béla, a Most-Híd vegyes párt jelöltje a szavazatok 3,23 százalékát szerezte. A többi jelölt a voksok kevesebb mint három százalékával volt kénytelen megelégedni.

Mit jelent az eredmény a magyarok számára?

Szokás szerint a magyar területeken alacsonyabb volt a részvétel, bár pontos adatokat még nem tudni. Ez nem csoda, a felvidéki magyarságnak jellemzően kisebb a szavazókedve, mert a szlovák jelöltek között senki nem foglalkozik velük, a magyar jelöltek pedig esélytelenek. Ezúttal legalább annak lehet örülni, hogy a második fordulóba két olyan jelölt jutott be, aki nem kifejezetten magyarellenes, az ilyen jelöltek – mint Harabín vagy Kotleba – nem kaptak elég voksot. A két jelölt közül Caputová tűnik jobbnak, ő magyarul is kampányolt, és magyarul is megköszönte a szavazatokat. Hajlandó enyhíteni a kettős állampolgársági törvényen, bár jogköre csak szimbolikus. A kampányban Sefcovic is óvatos volt a magyarokat érintő kérdésekben, de inkább kerülte az ilyen témákat. A magyar párt, az MKP jelöltje, Menyhárt József Robert Mistrík javára lépett vissza korábban, Mistrík azonban szintén visszalépett, Caputová javára.

Érdekesség, hogy két EU-s biztos, köztük a Soros Györgyhöz ezer szállal köthető Vera Jourová is arról beszélt korábban, hogy Maris Sefcovic lenne a legjobb választás Szlovákiában.

Szlovákiában az ország történetében ötödik alkalommal tartottak közvetlen államfőválasztást. A választáson országszerte csaknem 5940 választóhelyiségben közel kétmillióan adták le voksukat a 4,45 millió szavazásra jogosult szlovákiai választópolgár közül a 13 államfőjelölt valamelyikére. Az államfőválasztás részvételi aránya enyhén meghaladta az utolsó három ilyen voksolás átlagát, 48,42 százalékos volt.

Az államfőválasztás hivatalos végeredményét vasárnap délben jelenti be a központi választási bizottság.

Egy komolyabb incidens zavarta meg a szombati elnökválasztást: az eperjesi járásbeli Megye községben egy óráig és 16 percig zárva volt a választókörzet szavazóhelyisége, miután egy részeg férfi megfogta a szavazóurnát, majd kiszaladt vele az utcára, és ott földhöz vágta azt.
 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére