Nem csak itthon kokettál az ellenzék az antiszemitizmussal
2019.02.18. 18:00
Ez a jelenség hosszú évek leforgása alatt alakult ki, egészen a múlt századig nyúlik vissza. Hogy pontosan hogyan és miképp alakult ki a baloldal antiszemitizmusa, arról korábban mi is részletekbe menően foglalkoztunk a 888.hu-n:
A baloldal elárulta a zsidóságot
Kísértet járja be Európát, az antiszemitizmus kísértete - hangzott el egy 12 évvel ezelőtti konferencián, ahol a baloldali antiszemitizmus új aspektusait vizsgálták. Tizenkét év alatt sok víz lefolyt a Dunán, és egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a nyugati mainstream baloldal és szövetségese, a neoliberalizmus rálépett a nemzeti szocializmus által kikövezett antiszemita ösvényre.
Itt és most csak a leglényegesebb gondolatot érdemes megemlíteni, ami ezt az egész helyzetet eredményezte: nevezetesen a liberalizmus erkölcsi relativizálását, amely egyrészről az abszolút értékeket tagadja. Emellett pedig az Izrael-ellenességet is érdemes megemlíteni, hiszen a baloldal érvelése szerint Izrael a gyarmatosító, az elnyomó – míg így a muszlimok értelemszerűen az áldozatokká válnak a szemükben.
Ezen két részletet figyelembe véve nem is csoda, hogy a baloldal óhatatlanul elkezdett az antiszemitizmus felé tolódni. Elég csak Karácsony Gergelyre gondolnunk, aki egy televíziós szereplése során arról beszélt:
zsidó származású parlamenti képviselőket listázni nem minősül nácizmusnak."
Itt Gyöngyösi Márton korábbi felszólalásáról beszélt, aki a Jobbik jelenlegi alelnöke. Bár Karácsony Gergely elnézést kért szavaiért, de határozottan még a mai napig nem állt ki a nácikkal való összefogás ötlete ellen.
És aztán ott van Nagy-Britannia példája is, a Jeremy Corbyn által vezetett – jelenleg ellenzékben lévő – Munkáspárt botrányától évek óta hangos a közélet. Corbyn 2009-ben egy rendezvényen a libanoni terrorszervezetet, a Hezbollahot és a palesztin Hamászt is a barátaiként aposztrofálta. Az ügy óriási vihart kavart, és Corbyn tovább rontott a helyzetén 2018 augusztusában.
A munkáspárti vezető ekkor ugyanis palesztin vezetők társaságában megkoszorúzott egy sírt, majd lerótta kegyeletét. A sírhely Tunéziában található, közvetlen szomszédságában azok a palesztin terroristák vannak eltemetve, akik 1972-ben lecsaptak a müncheni olimpián az izraeli sportolókra. A terrortámadásban 17-en vesztették életüket.
A képviselők – Chuke Umunna, Gavin Shuker, Angela Smith, Chris Leslie, Mike Gapes, Ann Coffrey és Luciana Berger – szégyenletesnek nevezték a Munkáspártban tapasztalható antiszemitizmust, és ehelyett inkább egy független parlamenti koalícióban folytatják munkájukat. A hírt egyébként maga Jeremy Corbyn nem kommentálta.