Nagy-Britanniába érkezett az amerikai elnök
2018.07.12. 18:22
Kétnapos hivatalos látogatásra Nagy-Britanniába érkezett csütörtökön az amerikai elnök.
Donald Trump a brüsszeli NATO-csúcsértekezletről utazott Londonba, hivatalos programja péntek délutánig tart, utána feleségével Skóciába utazik, ahol magánprogramokkal tölti a hétvégét.
Az elnöki házaspárt Theresa May brit miniszterelnök csütörtök estére a Londontól száz kilométerre északnyugatra, Oxfordshire megyében emelkedő Blenheim-palotába, Sir Winston Churchill néhai brit kormányfő és családja egykori otthonába invitálta díszvacsorára, a hivatalos pénteki kétoldalú tárgyalások helyszíne pedig Chequers, a brit kormányfők vidéki rezidenciája lesz. A chequersi tárgyalások és az utánuk következő sajtótájékoztató végeztével az amerikai elnök és felesége péntek délután a brit királyi család Londonon kívüli legnagyobb rezidenciájára, Windsor ősi kastélyába utazik, ahol fogadja őket II. Erzsébet királynő.
Trump csütörtökön kezdődött nagy-britanniai látogatása ugyanakkor nem az a ceremoniális állami látogatás, amelyre Theresa May tavaly januárban, Trump hivatalba lépése után alig néhány nappal hívta meg II. Erzsébet királynő nevében az amerikai elnököt. Egybehangzó londoni értesülések szerint ez a program egyelőre lekerült a napirendről, mindenekelőtt a heves tiltakozások és az utóbbi időszakban meglehetősen hűvössé vált kétoldalú viszony miatt.
Mint ismert, az állami látogatásra Nagy-Britanniába érkező külföldi államfők hivatalosan az uralkodó vendégei, általában három napig maradnak, és vagy Windsorban, vagy az első számú londoni királyi rezidencián, a Buckingham-palotában szállásolják el őket. Trump viszont hivatalos munkalátogatásra érkezett a brit kormány vendégeként, és az Egyesült Államok londoni nagykövetének rezidenciáján tölti egyetlen londoni éjszakáját.
Theresa May az amerikai elnök látogatása alkalmából közzétett csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta: nincs a világon erősebb szövetség az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat összefűző különleges kapcsolatrendszernél, és a két ország a globális kihatású külpolitikai kérdések "hatalmas többségében" közös álláspontot vall.
Az amerikai és a brit kormány között mindazonáltal több sarkalatos világpolitikai kérdésben meglehetősen feszültté vált a viszony. E nézeteltérések közé tartozik az iráni nukleáris fejlesztési tevékenység korlátozásáról kötött többhatalmi egyezmény, amelytől néhány hete Trump visszalépett, ám London és a többi aláíró európai hatalom kitart mellette. Komoly feszültséget okoz a kétoldalú viszonyban az európai acél- és alumíniumexportra kirótt amerikai büntetővám is.
Theresa May csütörtöki nyilatkozata szerint azonban a kétoldalú kereskedelmi és beruházási kapcsolatrendszer példátlan: a két ország egymás legnagyobb külföldi befektetője, Nagy-Britanniában egymillióan dolgoznak amerikai, az Egyesült Államokban egymillióan brit érdekeltségű vállalatoknál. May szerint Trump látogatása lehetőséget teremt ennek az egyedülálló kereskedelmi viszonyrendszernek az elmélyítésére.