Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Na de mit gondol II. Erzsébet a Brexitrõl?

888.hu

2016.06.25. 18:28

Történelmi pillanat lett a csütörtöki brit népszavazás eredménye, miszerint Nagy-Britannia kilép az unióból. A brit nép döntése egész Európára hatással van, de vajon miként reagálhatott alattvalói döntésére maga a királynõ?
LONDON, 18:28

Történelmi pillanat lett a csütörtöki brit népszavazás eredménye, miszerint Nagy-Britannia kilép az unióból. A brit nép döntése egész Európára hatással van, de vajon miként reagálhatott alattvalói döntésére maga az királynő?

Az immár leghosszabb ideje hatalmon lévő királynő nem foglalt el hivatalos álláspontot a referendum-szavazás eredményét illetően.  A Buckingham-palota honlapján mindössze annyit közöltek:

Az államfő továbbra is szigorúan elhatárolódik az országot érintő politikai kérdések véleményezésétől.”

II. Erzsébet egyébként olyannyira távol tartja magát ettől a kérdéstől, hogy el sem ment szavazni. Ettől függetlenül van álláspontja a kérdésben. A brit lapok a szavazást megelőző találkozóiból és beszédeiből próbálták kikövetkeztetni a királynő véleményét, egyelőre inkább kisebb, mint nagyobb sikerrel.

A legnagyobb brit bulvárlap, a The Sun  "két igen jól pozicionált, magas rangú politikai forrásra” hivatkozva még jóval a szavazás előtt azt írta, hogy „a királynő a Brexitet támogatja”.

Állításukat azzal magyarázták, hogy az uralkodó 2011-ben fejtette ki véleményét az EU-ról egy vacsorán Nick Clegg-nek, az akkori konzervatív-liberális brit kormánykoalíció miniszterelnök-helyettesének. A beszámoló szerint a királynő hosszas érveléssel adott kifejezést annak a véleményének, hogy „az Európai Unió rossz irányba tart”. A The Sun szerint II. Erzsébet ezzel valójában „leteremtette” Clegget, aki elkötelezett EU-párti.

Ezt az okfejtést azonban a Buckingham Palota megjelenése után azonnal cáfolta. Közleményükben leírták, hogy a királynő politikailag változatlanul semleges álláspontot képvisel, és az udvar hivatalos panaszt nyújtott be a sajtóetikai normák betartatásáért felelős független testülethez a bulvárlap állítása miatt.

Ezt követően felreppent még egy hír, amely azt sugallta, hogy a The Sun állítása mégiscsak helytálló lehetett. A királynő életrajzírója, Robert Lacey számolt be a Daily Beast-nek arról, hogy egy vacsoravendégét arra kérte: „mondj három jó okot, arra, hogy miért legyünk az EU-tagjai?”

Ugyanakkor a nyilvánosság előtt többnyire úgy nyilatkozik, hogy az EU-t, azaz az egységet támogatja.

90. szülinapján megköszönte népének az ünneplést, egy beszéddel, amiben elhangzott, hogy

remélem, ezek a boldog ünnepségek emlékeztetnek minket arra, hogy számos előnye van annak, amikor az emberek összejönnek egy közös cél érdekében, úgy, mint a családok, barátok vagy a szomszédok.”

A királynő véleményét valószínűleg akkor sem tudjuk meg, ha az újabb szavazásért induló kampány eléri célját. Ugyanis elképzelhető, hogy a június 23-i népszavazással mégsem mondták ki a britek az utolsót szót az EU-ból való kilépésről.

Megismételhetik a népszavazást Nagy-Britanniában

(Maclean's)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére