Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Morawiecki: Lengyelország nem bûnrészes a holokausztban

Nagy Gábor

2018.02.02. 18:00

A lengyel kormányfõ pénteken ismét hangsúlyozta, hogy Lengyelország sem országként, sem nemzetként nem volt bûnrészes a holokausztban, és ezt sürgõsen el kell magyarázni Izraelnek, az Egyesült Államoknak és másoknak.
VARSÓ, 18:00

A lengyel kormányfő pénteken ismét hangsúlyozta, hogy Lengyelország sem országként, sem nemzetként nem volt bűnrészes a holokausztban, és ezt sürgősen el kell magyarázni Izraelnek, az Egyesült Államoknak és másoknak.

Mateusz Morawiecki erről bel- és külföldi újságírók előtt a délkelet-lengyelországi Markowában, annak az Ulma-családnak a szülőfalujában beszélt, amelyet meggyilkoltak, mert zsidókat rejtegetett a második világháború alatt.

Lengyelország sem országként, sem nemzetként nem volt bűnrészes a holokausztban. Egyesek nincsenek ennek tudatában, vagy nem értik, talán azért, mert nem ismerik a tényeket vagy nem akarnak megérteni bizonyos tényeket – mondta a kormányfő.

Létfontosságúnak nevezte ugyanakkor, hogy a közeljövőben megmagyarázzák az ügyet. Döntő fontosságú, hogy megvitassuk ezt az izraeli barátainkkal, az amerikai barátainkkal és partnereinkkel az európai országokban, és elmagyarázzuk nekik a dolgot.

Az előzményekhez tartozik, hogy a lengyel parlament mindkét háza jóváhagyta azt a vitatott törvényt, amely büntethetővé teszi, ha Lengyelországra hárítják a náci Németország által elkövetett háborús bűntettekért való felelősséget, többek között azáltal, hogy a "lengyel haláltáborok" kifejezést használják.

A még a lengyel államfő aláírására váró törvény pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná, ha valaki – a törvény betűje szerint – a lengyel nemzetet és a lengyel államot nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva a Harmadik Birodalom bűntetteiben való bűnrészességgel vádolja.

A hatályba léptetéshez a jogszabályt még Andrzej Duda államfőnek is alá kell írnia.

Az új előírásokkal a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetéről (IPN) szóló törvényt módosítják, így az IPN ügyészei büntetőjogi eljárásokat indíthatnak majd azok ellen, akik "nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva" Lengyelországot, illetve a lengyel nemzetet a nácik bűntetteiben való bűnrészességgel vádolják, vagy "kirívóan csökkentik e tettek valódi elkövetőinek felelősségét". Az ilyen tettet pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtanák. Nem számít majd bűntettnek viszont, ha ezt "művészeti vagy tudományos tevékenység keretében" követnék el.

A módosítás ellen élesen tiltakozott Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, emellett a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékközpont és a Zsidó Világkongresszus (WJC) is bírálta a törvényt, amelyet utóbbi "történelmileg zavarosnak és a demokrácia elleni támadásnak" nevezett. Robert Singernek, a WJC elnökének véleménye szerint a lépés "azért is kifogásolható, mert az elfojtja a valódi szembesülést az ország háborús történelmének legdermesztőbb jelenségével, azzal, milyen mértékben voltak cinkosok a helyi lengyelek zsidó szomszédaik megsemmisítésében".

Az Egyesült Államok is nyugtalanságának adott hangot a törvény esetleges nem kívánt következményei miatt.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére