Mit kezd Németország az Iszlám Államból hazatérõ dzsihadista menyasszonyokkal?
2017.07.28. 21:58
Egyre inkább foglalkoztatja az embereket, hogy mi történik azokkal a nőkkel, akik önként csatlakoztak az Iszlám Államhoz, de visszatértek szülőhazájukba, és hajlandóak együttműködni a hatóságokkal a terrorszervezet ellen folytatott harcban.
Linda W. története bejárta a világot. A fiatal lány még 15 éves korában szökött el otthonról, hogy az Iszlám Államhoz csatlakozhasson. Egy hónap alatt, Törökországon és Szírián keresztül jutott el Irakba, ahol összeházasodott egy dzsihadistával. Hamarosan Moszulba költöztek, ahol férje életét vesztette a harcokban. A lányra az iraki hadsereg talált rá Moszul felszabadításakor. Linda jelenleg Bagdadban tartózkodik egy kórházban, de minden vágya az, hogy hazatérhessen Németországba. Ha Irakban áll bíróság elé, illegális határátlépés miatt akár három év börtönt is kaphat, de ha bűnösnek találják terrorizmus vádjával, halálra is ítélhetik. Linda hajlandó együttműködni a hatóságokkal és információt szolgáltatni az Iszlám Államról, de először szeretne hazatérni és messze kerülni a háborútól és a fegyverropogástól. A most 16 éves lány környezete szerint Linda fel sem fogta tettének súlyát, és nem érti, hogy mi történik és mi történhet vele.
De mi vár Lindára, ha hazatér Németországba?
Azonban az is előfordulhat, hogy a 16 éves lány soha sem fog bíróság elé állni Németországban, hiszen Irak nem biztos, hogy ki fogja adni Lindát, de a német külügyminiszter azon dolgozik, hogy a lány hazatérhessen – írja a DW.
A német szövetségi főügyészség Lindán kívül még három nő után nyomoz, akikre szintén Irakban találtak rá. A négy német állampolgárt azzal vádolják, hogy egy külföldi terrorszervezetnek, azaz az Iszlám Államnak a tagjai.
Az Iszlám Államnak tagja lenni súlyos bűncselekménynek számít. Ha valaki visszatér Németországba, először előzetes letartóztatásba kerül"
– közölte Frank Buchheit, aki Baden-Württembergben dolgozik az Állami Bűnügyi Nyomozóirodánál a radikalizmus terjedésével szemben.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, ha egy szélsőséges iszlamista hosszú időre börtönbe kerül komolyabb reintegrációs lépéseket mellőzve, könnyen újra radikalizálódhat, amikor szabadul. Anis Amri esete is ezt mutatja. A fiatal férfi a berlini karácsonyi vásárba hajtott bele egy furgonnal tavaly decemberben, 11 ember halálát okozva. Amri négy évet ült börtönben Olaszországban, de ez idő alatt sem szabadult meg a szélsőséges ideológiáktól.
Tehát a németek egyértelműen úgy vélik, hogy csak a börtön nem jelenthet megoldást a szélsőséges iszlamisták számára. Ezért a szakemberek már akkor elkezdenek foglalkozni a dzsihadistákkal, amikor hazatérésükkor előzetes letartóztatásba kerülnek. Megpróbálják elnyerni a szélsőségesek bizalmát már a legelején, és a börtönben is azon dolgoznak, hogy a fiatalok minél inkább eltávolodjanak az erőszakos ideológiáktól és újra tudják integrálni őket a társadalomba.
Az szakemberek szerint azonban a deradikalizáció nem megy olyan könnyen. A dzsihadistáknak egy hosszú utat kell bejárniuk, ami teli van csalódásokkal, ezért arra kell fókuszálni inkább, hogy a fiatalok radikalizációját megakadályozzák.
Az, hogy mi lesz Linda és a másik három nő sorsa még nem dőlt el. A beszélgetések során ki fog derülni, hogy részt vettek -e más bűncselekményekben is, vagy "csak" az Iszlám Állam tagja volt. A német szövetségi főügyészség a nyomozásra tekintettel nem árult el semmit az ISIS-menyasszonyok további sorsáról.