Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Mily meglepõ: nincs egyetértés az uniós országok lakossága és "elitjei" között az EU jövõjérõl

Forisek Ádám

2017.06.20. 14:28

Nincs konszenzus az Európai Unió jövõjét érintõ alapvetõ kérdésekben az EU-s országok lakossága és a befolyásos üzleti, politikai és médiaelit között az egyik legtekintélyesebb londoni külpolitikai kutatómûhely kedden ismertetett átfogó nemzetközi felmérése szerint.
BRÜSSZEL, 14:28

Nincs konszenzus az Európai Unió jövőjét érintő alapvető kérdésekben az EU-s országok lakossága és a befolyásos üzleti, politikai és médiaelit között az egyik legtekintélyesebb londoni külpolitikai kutatóműhely kedden ismertetett átfogó nemzetközi felmérése szerint.

A Királyi Külügyi Intézet – londoni székháza után közkeletű nevén a Chatham House – tíz EU-tagállamban, köztük Magyarországon végezte el a felmérést az általános lakosságon belül összesen 10 196, az "elit" tagjai közül 1825 ember bevonásával.

Éles az ellentét a két csoport között annak megítélésében, hogy mennyi előnye van az EU-tagságnak.

A lakossági mintán belül 34 százalék mondta azt, hogy személyes előnyére szolgált hazájának EU-tagsága, az elit tagjai közül 71 százalék nyilatkozott így.

A magyar lakosság elégedettebb az átlagnál: 45 százalékuk mondta azt, hogy személyesen előnye származott a magyar EU-tagságból, és 21 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem. A magyar elit 73 százaléka "ért egyet erőteljesen", vagy "hajlik arra, hogy egyetértsen" azzal a kijelentéssel, hogy számára előnyösnek bizonyult Magyarország uniós tagsága.

A Chatham House vizsgálata szerint a tíz ország elitcsoportjának átlagosan 59 százaléka, Magyarországon viszont a 20 százaléka "ért egyet erőteljesen", vagy "hajlik arra, hogy egyetértsen" azzal a kijelentéssel, hogy a bevándorlás előnyökkel jár az uniós országok számára.

A szélesebb lakossági mintán belül a tíz ország átlagában 6 százalék erőteljesen egyetért ezzel, 21 százalék hajlik arra, hogy egyetértsen, vagyis 27 százalék tartja valamilyen mértékben előnyösnek a bevándorlást.

Magyarországon az így vélekedők aránya azonban csak 6 százalék: 1 százalék vallja erőteljesen, hogy a bevándorlás előnyökkel jár, 5 százalék hajlik erre a véleményre. A magyarok 74 százaléka – közülük 43 százalék erőteljesen – elveti ezt az állítást.

A tíz ország lakosságán belül 53 százalék, a magyar lakosságon belül 62 százalék ért egyet azzal az állítással, hogy az európai életforma összeegyeztethetetlen a muszlim közösségek életformájával.
 

A felmérésbe bevont uniós országok teljes lakossági mintájában 55 százalék, Magyarországon 64 százalék értene egyet erősen a muszlim többségű országokból érkezők további bevándorlásának teljes leállításával. A teljes elitmintán belül viszont csak 31 százalék, Magyarországon 42 százalék értene egyet ezzel valamilyen mértékben.

 A Chatham House felmérését összeállító szakértők kommentárja szerint az eredményekből az következik, hogy az EU lakossági támogatottságának erősítéséhez nem elégséges csak az uniós állampolgárok gazdasági jólétének növelése, az EU vezetőinek és a tagállamok politikusainak nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük a saját hozzáállásuk és a lakosság véleménye közötti szakadék áthidalására a mélyebbre nyúló társadalmi problémák kezelésében is.

Az intézet szerint az EU jövőbeni irányvonaláról folyó vitát át kell terelni olyan problémákra, mint a nemzetállami hagyományoknak és kulturális adottságoknak a lakosság által érzékelt fenyegetettsége, a nemzeti önazonosság elveszítésével kapcsolatos félelmek és a bevándorlás.
 

(MTI) 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére