Milanovics továbbra is bontaná a kerítéseket
2015.11.30. 12:52
Zoran Milanovics horvát miniszterelnök szerint az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodás után Szlovéniának le kellene bontania a horvát határon épített kerítését. A kormányfő a brüsszeli rendkívüli EU-Törökország csúcstalálkozó után fejtette ki véleményét a sajtónak.
A horvát miniszterelnök úgy vélte, hogy Ankara lelassíthatja a folyamatot, aminek nyomán a bevándorlás nem fog egyszerre megszűnni, de lassan mérséklődik.
Milanovics ezért reményét fejezte ki, hogy ha Törökország betartja a szerződésben foglaltakat, Szlovénia lebontja a Horvátországgal közös határán épített kerítést.
Engem zavar a kerítés, de végül is Ljubljana dolga"
– mondta, majd hozzátette: száz százalékig biztos abban, hogy Szlovénia eltávolítja a drótkerítést határáról, de ami Magyarországot illeti, nem tudja, mit lesz.
Miro Cerar szlovén miniszterelnök – horvát kollégájának felvetésére reagálva – újságíróknak az mondta: Ljubljana a legnagyobb örömmel eltávolítja a kerítést Horvátországgal közös határáról, amint tisztán látszik, hogy a migrációs hullám Szlovénia irányába megszűnik.
Addig hónapok is eltelhetnek"
– mondta, majd hozzátette: mindez Törökországtól és a többi, nyugat-balkáni migrációs útvonalon érintett ország lépéseitől függ majd.
A szlovén kormányfő azt is elárulta, hogy szerinte a drótkerítés felépítése nem olyan művelet, amely bárki számára kívánatos volna, hiszen senki nem akar hosszú távon kerítést a határán, de szükség van rá az illegális migráció ellenőrzése és megelőzése szempontjából.
Zágráb az elmúlt néhány hétben három tiltakozó jegyzéket is küldött Szlovéniának, mert álláspontja szerint a szlovén fél által a közös határon épített kerítés horvát területre is átnyúlik.
A szlovén miniszterelnök biztosította horvát kollégáját arról, hogy amennyiben bebizonyosodik, hogy a kerítés horvát területen épült, eltávolítják, és más alkalmas akadály felállításával védik meg ugyanazt a határszakaszt.
Európában több helyen is kerítéseket emelnek míg a török erőfeszítések a migráció megfékezése életbe nem lépnek. Valamint Magyarországon a hatóságok a román-magyar határnál fokozott ellenőrzéseket végeznek, amiért az utóbbi időben egyre több migráns próbál a határ 40 kilométeres kerítéssel nem védett szakaszán át az országba jutni.
(MTI)