Migránsokkal zsarolja Európát Erdogan
2016.10.08. 13:58
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint Törökország próbálja szinten tartani a zsarolási potenciálját, ezért időről időre elenged néhány ezer migránst Görögország irányába.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő az M1 műsorában elmondta, hogy a puccskísérlet óta Törökország politikailag instabil, ugyanis jelentősen meggyengült a katonaság, rendőrség és titkosszolgálat vezetése, miközben a török kormányzat és a helyi kurd kisebbség erősen egymásnak feszül.
Szombat reggel két öngyilkos merénylő robbantotta fel magát Ankara közelében szombat reggel, egy rendőrségi akció közben. Horváth József hangsúlyozta, hogy a merénylők ma már szinte naponta képesek támadni Törökország legfontosabb gazdasági és politikai központjait. A török NTV televízió híradása szerint az eset Ankarától mintegy harminc kilométerre délnyugatra fekvő Haymana városánál történt.
A rendőrség szombat reggel tudta meg, hogy kurd szakadár szervezet, a PKK autós pokolgépes támadásra készülnek Ankarában, és egy vadászkunyhóban rejtőzködnek. A hatóság emberei körülvették a házat, és felszólították a gyanúsítottakat, hogy adják meg magukat, mire ők felrobbantották magukat. A rendőröknek nem esett bajuk.
Törökország egyre aktívabban avatkozik be a szíriai konfliktusba, amivel a fő célja, hogy megakadályozza a határai mentén az egységes kurd régió kialakítását, az ugyanis később önálló kurd állam megalapításához is elvezethet. Ezzel egy időben az Egyesült Államok a térségben erősen támaszkodik a kurd csapatokra az Iszlám Állam elleni harcokban, és jelentős támogatást ad nekik. Éppen azért, mert a térségben talán a kurd harcosok a legjobb és legmegbízhatóbb katonák"
– mondta a szakértő.
Törökország a jelenlegi katonai erejével képes lenne feltartóztatni a migránshullámot, és a mostaninál is aktívabban avatkozhatna be Szíriában, hogy vége legyen a polgárháborúnak"
– fogalmazott Horváth.
Törökország próbálja szinten tartani a zsarolási potenciálját, és elérni, hogy növekedjen a migránsok ott tartására kapott 3 milliárd eurós uniós támogatás. Célja érdekében időről időre, nem nagy számban, 1-2 ezer embert elenged Görögország irányába, hogy jelezze, milyen problémák adódnának abból, ha a nála tartózkodó menekülteket nem tudná visszatartani"
– fogalmazott a szakértő.