Migránsgyerekeket toboroznak katonának
2016.08.30. 18:28
Az iraki hadseregben akkora gondok vannak, hogy a menekülttáborokba járnak toborozni az Iszlám Állam elleni harchoz.
Az iraki kormányerők katonái gyerekeket toboroznak az ország északi részén fekvő menekülttáborokban, mivel kiskorú migránsokat is be akarnak vetni az Iszlám Állam elleni műveletekben.
A Debaga menekülttáborban élő családok arról számoltak be a Human Rights Watch nevű emberi jogi szervezet embereinek, hogy a hónap elején toborzók jöttek, akik több száz gyereket vittek el magukkal.
Az egyik szemtanú azt állította, hogy a toborzók autókkal vitték el a gyerekeket egy Moszultól nem messze lévő városba, ami jelenleg az iraki hadsereg egyik alszervezetének, az ISF-nek a frontvonal előtti erődítménye.
A Debaga Irak egyik legnagyobb menekülttábora, ahol több mint 35 000 ember él jelenleg, akik szinte kivétel nélkül az Iszlám Állam miatt kényszerültek otthonuk elhagyására. A terrorszervezet által elfoglalt városokban két lehetőséget ad az ott lakóknak, vagy együttműködnek velük és követik a szunnita-iszlám vonalát vagy elhagyják a területet. Akik egyiket sem hajlandóak végrehajtani, kivégzik és tömegsírba temetik.
A toborzók leggyakrabban az erős testfelépítéssel rendelkező fiatalokat keresik, az általuk elvitt gyerekkatonák többsége még a 18. életévét sem töltötte be.
Azzal, hogy az ISF-fel harcolunk havonta 447 500 dínárt kapunk (több mint százezer forint). Az összegeket mindig a bagdadi kormány biztosítja számunkra, számukra ez olyan, mintha az iraki hadseregben szolgálnánk."
– fogalmazott az egyik harcos.
Az ENSZ korábbi döntése értelmében a harcokban csak 18 évesnél idősebb ember vehet részt, ám ez a legkisebb mértékben se érdekli az iraki hadsereget és szövetségeseit.
Az irakiak hónapokkal ezelőtt nagyszabású offenzívát indítottak a Irak egyharmadát elfoglaló ISIS ellen, eddig sikeresen – a kisebb falvakon kívül– elfoglalták Falludzsa és Ramádi városát, mely komoly előrelépésnek számít.
Legújabb tervük az, hogy egy offenzíva során elfoglalják az ISIS iraki központját, Moszult. Ez a lépés azért lehet kockázatos, mert a város lakosságának nincs különösebb problémája a terrorszervezettel. Misem bizonyítja ezt jobban, minthogy a csaknem kétmilliós várost, mindössze pár száz milicistával sikerült elfoglalni úgy, hogy a kormányerők seregei minden értékes fegyvert, járművet és muníciót hátrahagytak.